Nové vedení Prahy plánuje řešit budoucnost Nemocnice Na Františku, kterou provozuje Praha 1, a Na Bulovce, kde magistrát vlastní velkou část areálu a pronajímá ji státu. V rozhovoru s ČTK to řekla radní pro sociální oblast a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě). U Františku je podle ní nutné dosáhnout dohody s Prahou 1 a Prahou 7, odkud je většina pacientů zařízení. U Nemocnice Na Bulovce zatím není jasné, zda se město nevydá cestou, že by buď převzalo její provoz, nebo se nemovitostí naopak úplně zbavilo. V areálu jsou nutné stamilionové investice.
Nemocnice/ilustrační foto

V případě Nemocnice Na Františku se podle Johnové dokončuje analýza jejího fungování, která poslouží jako podklad pro rozhodnutí o její budoucnosti. „Z toho, co jsem zatím viděla, je zřejmé, že nemocnice nejvíce slouží pacientům z Prahy 7,“ uvedla radní a dodala, že z toho důvodu chce do jednání zapojit kromě Prahy 1 také sedmou městskou část.

Bývalé vedení Prahy 1 se v minulém období pokusilo najít pro nemocnici soukromého provozovatele, od záměru však nakonec ustoupilo a sjednalo s magistrátem finanční podporu. Ve hře je nyní i úplné převzetí zařízení magistrátem, zatím je však podle nové radní předčasné hovořit o finálním řešení, které vyplyne z výsledků analýzy a jednání s městskými částmi.

Praha delší dobu řeší i vztahy kolem Nemocnice Na Bulovce, ve které město vlastní dvě třetiny areálu. V minulém roce se Praha s vedením nemocnice domluvila na nové nájemní smlouvě. V minulosti se mluvilo o tom, že by město mohlo provoz zařízení převzít od ministerstva zdravotnictví a vytvořit tzv. metropolitní nemocnici. Dosud magistrát na rozdíl od jiných krajů žádnou nemocnici neprovozuje.

Johnová se po Novém roce sejde s ředitelem nemocnice Janem Kvačkem. Areál podle ní nyní nevyhovuje standardům zdravotní péče a s ohledem na jeho stav se nabízí i otázka, jestli je ekonomicky výhodné do něj dále investovat. Situaci je podle ní nutné řešit, ale zatím je předčasné mluvit o finálním rozhodnutí. Nerada by nicméně areál nadále záplatovala investicemi, které dosahují stamilionových částek.

Ředitel Kvaček dnes na tiskové konferenci uvedl, že v letech 2019 a 2020 nemocnice očekává investici magistrátu zhruba 500 milionů korun do rekonstrukce pavilonu chirurgie a 300 milionů do čistírny odpadních vod a kanalizace.

6.12.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv