Velikonoce se podle statistik výskytu covid-19 zatím negativně neprojevily. Nelze vyloučit, že se efekt ještě projeví, ale není to pravděpodobné. Na dnešní tiskové konferenci to řekli ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Podle politiků lidé přes svátky polevili v dodržování přijatých opatření omezujících sdružování a někteří nenosili roušky. Byly také otevřeny hobbymarkety, kam vyrazily velké počty lidí.

Podle Duška zatím nelze hodnocení vlivu Velikonoc uzavřít. „Podle literatury je střední odhad inkubační doby šest, sedm až deset dní,“ uvedl Dušek. Podle něj mohou nakažení ještě v dalších dnech nakazit další lidi. Velký výkyv počtu nových případů by se podle něho ale už ukázal.

„Před Velikonocemi bylo reprodukční číslo infekce v populaci 1,0, což znemožňuje rychlé vzplanutí nekontrolovaného šíření nemoci,“ uvádí ÚZIS v dokumentu. Reprodukční číslo je průměrný počet lidí, které nakazí jeden potvrzený pacient s covid-19.

Odborníci odhadovali, že od Velikonoc by trvalo nejméně pět dní, než by se případný nárůst projevil. Procentuální nárůst případů proti předchozímu dni ale od pondělí dál klesá. Ve středu byl 1,41 procenta. Od konce března navíc podle zdravotnických statistiků klesá podíl pozitivních případů k počtu testů. Současná hodnota je 3,8 procenta. Ve středu bylo zachyceno 99 případů z více než 8500 testů.

23.4.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv