Smlouvy zdravotních pojišťoven s nemocnicemi a ambulancemi by mohly být účinné až se zveřejněním a měly by být výhradně na dobu neurčitou. Větší pravomoci ve zdravotnictví by mohlo získat ministerstvo financí. Vyplývá to z pozměňovacích návrhů, které podali členové sněmovního zdravotnického k vládní novele, jež má zdravotnictví zprůhlednit. Sešly se jich na dvě desítky. Výbor dnes projednávání předlohy stejně jako před dvěma týdny odročil.

Vládní novela ministra Svatopluka Němečka povinné zveřejňování smluv rovněž předpokládá, nepodmiňuje tím ale jejich účinnost. Za nezveřejnění dohody ministerstvo navrhuje až desetimilionový postih. S podmíněním účinnosti smlouvy zveřejněním, což už dřív prosazoval Ludvík Hovorka, přišel předseda výboru Rostislav Vyzula. Chce rovněž, aby ministerstvo financí mohlo nominovat své zástupce do správních rad zaměstnaneckých pojišťoven, aby posuzovalo v určitých případech jejich solventnost a aby posuzovalo spolu s ministerstvem zdravotnictví žádosti o sloučení. Podle jiného návrhu Jiřího Štětiny by navíc finance stanovovaly hodnotu bodu výkonu lékaře, pokud zkrachuje dohodovací řízení.

Ministrem financí je Andrej Babiš, který vedl s Němečkem ostré spory. „Nerozumím tomu, proč je posilována role ministerstva financí,“ podotkl dnes Němeček. Logiku takový postup podle něho nemá. Ministr v nadsázce podotkl, že by tedy mohl převést pod finance třeba také vzdělávání lékařů nebo tvorbu úhrad podle diagnóz. Vyzula zdůraznil, že cílem není snížení role Němečkova úřadu. Finance by se ale chtěly na některých záležitostech jako správce veřejných peněz podílet. „Chtěly by být partnerem pro ministerstvo zdravotnictví,“ uvedl Vyzula.

Navrhované změny zákonů o zdravotním pojištění a o pojišťovnách jsou součástí Němečkova plánu, který v minulosti přijala vláda. Má zprůhlednit finanční toky, jak to žádá Babiš. Resort spotřebuje za rok kolem 290 miliard korun, pojišťovny dávají na úhradu péče přes 220 miliard korun ročně.

19.3.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv