Víc mediků než před epidemií covidu-19 chce po skončení studia lékařské fakulty pracovat v tuzemsku, letos je jich 88 %. Přibylo i zahraničních studentů, kteří chtějí pracovat v ČR. Vyplývá to z průzkumu společnosti Health Care Institut. Odpovídalo v něm 1035 respondentů studentů čtvrtých až šestých ročníků osmi lékařských fakult v Česku a 754 ze čtyř lékařských fakult na Slovensku. Nejčastěji chtějí působit v nemocnicích, zhruba napůl ve fakultních či menších krajských nebo městských.

„Ukazuje se, že ani lepší platové a životní podmínky či zkušenosti ze zahraničí, které jsou dlouhodobě hlavními důvody studentů pro odchod do zahraničí, již nejsou tak nedosažitelné ani v tuzemsku,“ uvedl k průzkumu v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Zatímco v roce 2019 deklarovalo v průzkumu zájem pracovat v tuzemsku 82 % českých studentů tuzemských lékařských fakult, letos to bylo o šest procent víc. Ze slovenských studentů studujících v Česku chce v ČR po ukončení studia pracovat 78 %, o procento víc než před třemi lety. Ze studentů cizích občanství, kteří studují v češtině, chce pracovat v Česku 61 %, o 11 procent víc než v roce 2019.

Podle ministra je také pozitivní, že zhruba stejný podíl mediků chce pracovat ve státních fakultních i v krajských a dalších menších nemocnicích. „Takže můžeme očekávat rovnoměrné rozprostření personálních kapacit v nemocnicím. Jistě to svědčí také o zvyšující se úrovni těchto nemocnic, kdy i zde nacházejí studenti perspektivní pozici, kde mohou nabít cenné zkušenosti,“ dodal.

Nejčastěji studenti, kteří chtějí pracovat v Česku, volí obory všeobecné, dětské či vnitřní lékařství. Studenti se zájmem vycestovat se chtějí věnovat anesteziologii a intenzivní medicínu, vnitřní lékařství nebo chirurgii.

Studenti medicíny si nejčastěji představují, že po první atestaci budou pobírat plat od 50 000 do 60 000 korun. Na Slovensku očekávají odměnu v přepočtu na českou měnu nejčastěji mezi 60 000 a 80 000 korunami. Studenti, kteří chtějí odejít do zahraničí, čekají měsíční plat nad 100 000 korun.

Průměrná hrubá mzda loni dosáhla 35 611 korun. Průměrné odměny lékařů podle ve státních zařízeních byly loni podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) 95 700 korun, v soukromých, městských či krajských zařízeních 61 200 korun. Lékaři hned po ukončení studia mají platy a mzdy nižší, průměry zvyšují nejzkušenější odborníci na vedoucích pozicích.

V minulém školním roce v Česku studovalo podle statistik ministerstva školství na lékařských fakultách přes 21 000 lidí, lékařů-absolventů bylo přibližně 2500. V posledních letech byl počet přijímaných navýšený zhruba o 15 procent, tedy kolem 280 studentů za rok.

9.6.2022

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv