Vláda by měla v pondělí rozhodovat o pokračování humanitárního programu Medevac pro syrské uprchlíky v Jordánsku. Počítá se s vysláním tří lékařských týmů a poskytnutím lékařské péče v Česku pro tři nebo čtyři pacienty. Náklady na humanitární misi se odhadují na deset milionů korun. ČTK to sdělil tiskový odbor ministerstva vnitra.

Uprchlický tábor/ilustrační foto

Na pokračování humanitární mise se podle něj dohodly resorty vnitra, zdravotnictví i zahraničí. Lékařské mise v Jordánsku by měly být krátkodobé. „Pacienti by podstoupili léčbu ve Fakultní nemocnici v Motole nebo v Nemocnici na Bulovce,“ dodal mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Podle informací ČTK se původně počítalo s převozem na léčení do Česka 15 pacientů – převážně dětí – a jejich rodinných příslušníků. Kvůli kauze volyňských Čechů žádajících o přesídlení z Ukrajiny do České republiky byla ale záležitost syrských uprchlíků upozaděna.

Podle nedávné zprávy OSN z války sužované Sýrie do okolních zemí uprchlo přes tři miliony lidí a další desítky tisíc odtud utíkají. Podle údajů o programu Medevac se v Česku již léčilo osm uprchlíků ze Sýrie, kteří utrpěli válečná zranění, a šest dětí. Vnitro v letech 2012 a 2013 na pomoc uprchlíkům poskytlo zhruba 70 milionů korun, přes 66 milionů za poslední tři roky poskytlo také ministerstvo zahraničních věcí.

Program Medevac spadá pod ministerstvo vnitra. Od roku 1993 se jeho prostřednictvím v českých nemocnicích léčilo přes 200 pacientů z Bosny a Hercegoviny, Čečenska, Kosova, Iráku, Afghánistánu, Pákistánu, Kambodže, Libye, Barmy, Sýrie nebo Ukrajiny.

24.10.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv