Kandidovat do orgánů oborových zdravotních pojišťoven by mělo být snazší, volit budou ti, kdo hradí aspoň 0,4 pct pojistného. V současné době je to 0,5 procenta. Novelu zákona schválila vláda, uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ministři projednávali také návrh Pirátské strany, který počítal s tím, že by volit mohli všichni pojištěnci.
„Vládní návrh reaguje na nález Ústavního soudu z podzimu loňského roku, který od 1. října ruší podstatnou část stávající úpravy o obsazování orgánů zdravotních pojišťoven,“ řekl Vojtěch.
Nadále zůstává v platnosti, že třetina členů patnáctičlenné správní rady je jmenovaná vládou a zbývající dvě třetiny budou voleny z řad pojištěnců. „Jakýkoliv pojištěnec bude moci kandidovat, pokud bude mít 50 podpisů jiných pojištěnců té pojišťovny,“ dodal. Dosud je jmenovali největší zaměstnavatelé v oboru, což podle soudu nebylo spravedlivé. „Zatímco nyní zdravotní pojišťovny ovládají velcí zaměstnavatelé, naše novela jejich převahu otupí a dá příležitost i menším plátcům a pojištěncům,“ uvedl k tomu ministr na twitteru.
Právo volit budou mít ti, kdo odvádějí 0,4 procenta pojistného, což by mělo podle Vojtěcha vyhovovat nálezu Ústavního soudu. Nemusí jít o největší firmy jako dosud, ale spojit se jich může několik. Piráti navrhovali, aby možnost volit měl každý pojištěnec elektronicky nebo korespondenčně. Podle vlády by řešení bylo administrativně a technicky náročné.
Novým způsobem budou voleni jako první členové orgánů Vojenské zdravotní pojišťovny, kterým končí funkční období v listopadu 2020. Součástí novely je také změna ve schvalování zdravotně pojistných plánů pojišťoven. Dosud je projednávala Sněmovna, nově je bude schvalovat vláda.
Nynější systém obsazování orgánů pojišťoven napadla skupina senátorů kvůli tomu, že podle nich zvýhodňuje při tvorbě správních a dozorčích rad velké podniky. Ústavní soud dospěl k závěru, že současný způsob voleb vytváří nerovnost mezi pojištěnci a je výhodný pro velké zaměstnavatele. Ministerstvo zdravotnictví navrhlo, aby členy rad mohl volit širší okruh subjektů než nyní.
Novou koncepci fungování zdravotních pojišťoven má přinést připravovaný věcný záměr zákona o zdravotních pojišťovnách, který ministerstvo chystá. Měl by nahradit zákon o Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) a zákon o resortních, oborových, podnikových a dalších pojišťovnách. V ČR funguje sedm zdravotních pojišťoven, největší VZP pojišťuje zhruba 60 procent obyvatel. Letos hospodaří asi s 320 miliardami korun.
Podobně muselo ministerstvo po zásahu ÚS novelizovat zákon o veřejném zdravotním pojištění. Úprava se týkala části o hrazení zdravotnických prostředků z veřejného zdravotního pojištění a stanovování jejich úhrad. Od letošního roku platí nová úprava.
11.6.2019zdroj: ČTK