Vládní rada pro zdravotní rizika se sejde ve čtvrtek ráno, aby posoudila plán návratu dětí do škol po odeznění epidemické vlny. Debata naváže na dnešní jednání rady, které se primárně věnovalo změnám v očkování proti covidu-19. Rada dnes podpořila návrh ministerstva zdravotnictví na prodloužení intervalu mezi jednotlivými dávkami vakcín Pfizer a Moderna na 42 dnů. Změna se bude týkat pouze nově registrovaných do systému vakcinace.

Školy by se měly podle nynějších plánů vlády začít otevírat nejdříve od 12. dubna za podmínky pravidelného testování žáků a přísných hygienických pravidel. Kvůli epidemii covidu-19 jsou nyní otevřené jen školy pro děti zdravotníků a další vybrané profese a ostatní se učí na dálku. Ministerstvo školství má podle ministra školství Roberta Plagy vše pro návrat žáků do škol připravené. V únoru školám poslalo 3,5 milionu respirátorů, tedy deset kusů na zaměstnance. Počítá s testováním dvakrát týdně antigenními testy a vyjednalo přednostní očkování pracovníků škol. Termín pro návrat má určit ministerstvo zdravotnictví.

Podle plánu ministerstva školství se v první fázi po návratu žáků do škol budou střídat třídy prvního stupně v prezenční a distanční výuce. Speciální školy a malotřídky do 75 žáků budou mít prezenční výuku. Ve středních a vyšších odborných školách se obnoví praktická výuka, na vysokých školách praktická výuka závěrečných ročníků. Pro závěrečné ročníky základních a středních škol budou dobrovolné skupinové konzultace, v základních uměleckých školách individuální výuka.

Diskuse vyvolává záměr, aby se školky otevřely pouze pro skupiny dětí v povinném předškolním vzdělávání a povinnost nosit nově roušky i ve školkách a ve speciálních školách, pokud tomu nebude bránit postižení dítěte.

30.3.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv