Dvě desítky podniků v Olomouckém i v sousedním Pardubickém kraji se rozhodly letos zapojit do kampaně na pomoc obyvatelům Haiti. Svým hostům budou nabízet v srpnu kohoutkovou vodu, zaplatit za ni budou moci lidé libovolnou částku. Do třetího ročníku se zapojily kavárny a restaurace v Olomouci, v Hranicích, Zábřehu a Svitavách. Sbírku s názvem Na zdraví Haiti pořádá Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO). Výtěžek půjde na zdravotní péči pro Haiťany, řekla mluvčí ACHO Karolína Opatřilová.

Voda/ilustrační foto

Z peněz charitní pracovníci platí zdravotní prohlídky i ošetření lidí z odříznuté oblasti Baie de Henne. Vesnice je na severozápadě země. Olomoucká charita pomáhá na Haiti už 12 let, kampaň se koná potřetí. „Za poslední dva roky jsme díky této kampani mohli prohlédnout přes 600 Haiťanů, zejména dětí, kteří se nedostanou k lékaři. Jen loni při prohlídkách v Baie de Henne a Petit Anse jsme přišli na 400 zdravotních problémů a mohli je s pacienty řešit,“ řekla koordinátorka projektů na Haiti Klára Lőffelmannová.

Podniky zapojené do akce, která potrvá celý srpen, budou označeny plakátem a letáčky. Do kampaně, která stojí na příspěvku za sklenku kohoutkové vody, se již potřetí zapojí například olomoucká restaurace Caesar. „Záleží nám na tom, co se ve světě děje, a tento projekt nás oslovil, proto jsme se připojili,“ uvedla provozní Dana Gabrielová. Podle ní vzal sbírku za svou i personál, číšníci a servírky tak do pokladniček přihazovali spropitné, která obdrželi od hostů. Hostům i personálu Caesara se tak podařilo nastřádat ze všech zapojených podniků nejvíce.

Kampaň letos zpestří výstava velkoformátových fotografií ve vybraných olomouckých podnicích. Autor Jiří Pasz na snímcích zachytil všední, a přesto barvitý život na Haiti, uvedla Opatřilová. Peníze ze sbírky využijí charitní pracovníci již v září, kdy se na Haiti chystá znovu jejich koordinátorka. Organizovat tam bude další zdravotní kempy.

ACHO na Haiti pomáhá dlouhodobě. Kromě této kampaně se chystá charita vypravit letos na podzim na pomoc tamním obyvatelům čtrnáctitunový kontejner s humanitární pomocí. Až do konce září mohou zájemci nosit do sídla ACHO v Křížkovského ulici v Olomouci, ale i do dalších charit především hygienické potřeby nebo nábytek a moskytiéry. Cílem sbírky je také vybavit šicí dílnu, která by měla začít vyrábět pro děti povinné školní uniformy. Zájem je tak o šlapací šicí stroje či látky.

31.7.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv