Pravomoci ministerstva zdravotnictví se rozšíří. Podle návrhu, který dnes schválila vláda, může ministerstvo i po konci nouzového stavu kvůli koronaviru celostátně nařídit mimořádné opatření nebo zakázat určitou činnost. Nouzový stav trvá do 17. května a plán na rozvolňování omezení končí 25. května. Po prodlouženém víkendu čeká Česko další vlna otevírání uzavřených provozů. Stát také chystá pokračování chytré karantény. V polovině června by mohli lidé venku odložit roušky, na podzim a v zimě bude jejich nošení třeba znovu zvážit.

Vláda schválila zákon o mimořádných opatřeních, který rozšiřuje a zpřesňuje pravomoci ministerstva zdravotnictví při koronavirové epidemii. Sněmovna předpis projedná v řádném procesu se zkrácenými lhůtami, nikoli ve stavu legislativní nouze. Předpis s omezenou účinností do konce roku tak nevyřeší platnost aktuálních opatření i po konci nouzového stavu. K prodloužení nouzového stavu vláda žádné rozhodnutí nepřijala. Premiér Andrej Babiš dnes připustil, že vláda by mohla požádat o týdenní prodloužení nouzového stavu. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha bude v přechodném období mezi koncem stavu nouze a účinností dočasné legislativy regulovat činnosti skrze mimořádná opatření.

V Česku se počet případů nákazy přehoupl přes 8000. Už zhruba dva týdny se denní přírůstek počtu nakažených drží pod stovkou s výjimkou 30. dubna, kdy bylo zjištěno 103 případů. Díky tomu se pozvolna upouští od řady zákazů a omezení zavedených v březnu. Další vlna rozvolňování přijde po prodlouženém víkendu, kdy se otevřou například zahrádky restaurací, kadeřnictví, základní školy pro deváťáky, střední školy pro přípravu maturantů, ale povoleny už budou i akce do 100 lidí. Oddílová činnost mládežnických organizací, jako jsou skauti nebo pionýři, se zřejmě bude v dalších týdnech obnovovat spíš pozvolna. Babiš bude od pondělí znovu úřadovat ze Strakovy akademie místo Hrzánského paláce, odkud pracuje od Velikonoc.

Během května přijde řada dalších zmírnění. ČSA dnes oznámily, že od 18. května obnoví provoz z pražského letiště, nejprve do Paříže, Frankfurtu, Stockholmu a Amsterdamu. Další tři linky přibudou o týden později. Od 25. května budou znovu možné návštěvy v domovech pro seniory, nemocnicích či LDN. Za klienty a pacienty se tak jejich blízcí dostanou po 11 týdnech. O jasné stanovení pravidel žádají vládu organizátoři malých festivalů a podobných hudebních akcí, pravidla pro jejich letošní pořádání chtějí znát do 15. května. Čeká na to více než 500 pořadatelů letních akcí.

Orientačně od poloviny června by lidé v Česku nemuseli při pobytu venku povinně nosit roušky či jinou ochranu dýchacích cest. Povinné by zůstaly v MHD, případně dalších uzavřených prostorech, řekl Vojtěch. „Rozhodně nesmíme vývoj epidemie podcenit. Musíme být připraveni i nadále efektivně reagovat. Nošení roušek na veřejnosti tak velmi pravděpodobně budeme muset opět zvážit s nástupem sezony respiračních nákaz na podzim a v zimním období,“ dodal.

8.5.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv