Prodloužení nouzového stavu do 25. května je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha „jediné smysluplné řešení“. Vojtěch dnes ve Sněmovně současně odmítl výtky opozice, že by pro toto řešení nebylo dost podkladů. Kratší prodloužení, které navrhla opozice, podle ministra nedává smysl a nejsou pro něj argumenty.

Prodloužení nouzového stavu o 3,5 týdne a pozvolné uvolňování restrikcí je podle ministra nutné kvůli tomu, aby epidemiologové mohli odhalit, co by způsobilo případné zhoršení situace. „Pokud slepíme ta rozvolnění do velmi krátkého výseku, nejsme schopni to odhalit. Budeme pouze honit králíka na poli,“ řekl Vojtěch. Podle něj nedává smysl ani debata o tom, jestli se nouzový stav prodlouží jen o týden nebo o deset dní.

Ministr se ohradil proti námitkám opozice, že by vláda a jeho úřad neposkytovaly dost informací pro své kroky. „Zveřejňujeme maximum dat. Není pravdou, že by tady bylo cokoli zatajováno,“ prohlásil Vojtěch s odkazem na web ministerstva ke koronaviru. 

Opozice se dožadovala například analýz, na jejich základě se vláda rozhodovala o přijetí či uvolnění opatření proti koronaviru. Předmětem dotazů bylo to, proč byly například před Velikonocemi otevřeny hobby markety a ne kostely a proč přednost před jinými obchody a službami dostala psí kadeřnictví. Nejnověji se terčem kritiky stalo vládní rozhodnutí z pondělního večera, kterým ode dneška zrušila možnost bezplatně parkovat na městských placených zónách.

28.4.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv