O tom, zda bude potřeba některým lidem podat posilující třetí dávku očkování proti covidu-19, by mohlo být jasněji příští týden. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha bude o tom příští týden jednat Evropská agentura pro léčivé prostředky (EMA), ČR by její stanovisko případně převzala.

„Myslím si, že třetí dávka bude aplikována pro některé vybrané skupiny, ale ještě bych nechtěl říkat pro koho a kdy,“ uvedl ministr. Zopakoval, že odborníci diskutují o tom, že by třetí dávku mohli dostat lidé, kteří jsou po transplantaci, nebo senioři. O věci bude podle Vojtěcha jednat klinická skupina ministerstva a své stanovisko chystá i Česká vakcinologická společnost.

Česko chce v rozhodnutí o třetí dávce počkat do příštího týdne, kdy o této věci bude jednat EMA. Doporučení dalších mezinárodních organizací zatím podle Vojtěcha nejsou jednoznačná.

Podle předběžných výsledků, které na začátku srpna zveřejnila společnost Podané ruce, má až 60 procent seniorů po půl roce po očkování proti covidu-19 výrazně nižší nebo žádné protilátky.

17.8.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv