Výrobci cigaret podle lékařky Evy Králíkové pochopili, že kvůli škodlivosti cigaret musí nabídnout kuřákům i méně škodlivou variantu. Tabáková společnost Philip Morris nedávno oznámila, že uvede na český trh výrobky, ve kterých se na rozdíl od cigaret tabák zahřívá, a tudíž by měly méně škodit zdraví. Takové produkty mohou být podle Králíkové alternativou pro ty kuřáky, kterým se nedaří přestat kouřit.

Škodlivost kouření/ilustrační foto

Nejlepší je podle Králíkové, která vede Centrum pro závislé na tabáku 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, nikdy nezačít kouřit. Pokud někdo kouří, měl by přestat. Bez pomoci odborníků se to ale podaří jen asi čtyřem procentům kuřáků ze dvou milionu lidí, kteří v Česku kouří. U odvykání s odbornou pomocí je úspěšnost kolem 40 procent. „Pokud se však ani to nepodařilo, pak je v hierarchii rizika tabák, který nehoří. Další stupeň méně rizikového nikotinu je pak z vapování (elektronických cigaret),“ napsala Králíková.

Zhruba 80 procent kuřáků je podle Králíkové fyzicky závislých na nikotinu, jehož zdrojem je většinou spalovaný tabák. Při kouření cigaret ale vznikají také tisíce škodlivých látek, které poškozují zdraví. Závislost na nikotinu se podle Králíkové podobá závislosti na heroinu a není lehké se jí zbavit. „Není tedy reálné si myslet, že tyto statisíce závislých mohou přestat užívat nikotin, i když by to bylo ideální,“ uvedla.

V nových produktech Philip Morris se má tabák zahřívat na teplotu zhruba 300°C, tabák přitom nehoří. Místo kouře vdechují jeho uživatelé aerosol. Obsah škodlivin by tak měl být asi o 90 procent nižší.

Králíková souhlasí s tím, že riziko poškození zdraví je u těchto výrobků významně nižší než u kouření klasických cigaret. „Na tomto sdělení z úst výrobců cigaret je zajímavé právě uznání míry vysokého rizika z kouření a na místě je otázka, proč tedy cigarety vyrábějí, když vědí o jejich ničivém vlivu. Dalším poznatkem je, že i výrobci cigaret chápou, že zničující vliv cigaret na zdraví už je tak jasný, že jejich dlouhodobé setrvání na trhu není reálné a je třeba mít alternativu,“ uvedla Králíková. Svědčí o tom podle ní i to, že Philip Morris má v oblasti vapování 1800 patentů a dalších přes 4000 podaných žádostí.

30.4.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv