Více než 27.000 Češek a Čechů má osobní zkušenost s melanomem, za 40 let stouply počty nemocných sedmkrát. Podle odborníků 45 procent lidí, kteří se dožijí 65 let, bude mít rakovinu kůže. Radí pravidelná vyšetření kožních znamének. Aktuálně k tomu dává příležitost desátý ročník Stanu proti melanomu v Praze, Brně a Ostravě. V devíti ročnících bylo vyšetřeno 26.000 lidí, odhaleno bylo na 300 melanomů, téměř 90 procent v počátečním vyléčitelném stadiu.
Znaménko/ilustrační foto

„Letošní vyšetřovací a preventivní akce míří na lidi se světlou pletí, tedy s fototypem 1 a 2. Tvoří 15 procent české populace. Jejich kůže je náchylnější ke spálení a později pigmentuje. Jsou kožními nádory ohroženi statisticky více,“ řekl dnes novinářům přednosta kožní kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

Stan proti melanomu je dnes a v úterý v Praze na Václavském náměstí, pokračuje 9. května v Brně na náměstí Svobody a končí 10. května v Ostravě v Avion Shopping Parku, vždy od 10:00 do 18:00. K dispozici je ruční i digitální dermatoskopie, která umožňuje počítačovou analýzu znaménka. Stan je vybaven také UV kamerou, která odhalí změny pouhým okem neviditelné.

Stan je součástí celoevropské kampaně, která má upozornit na nebezpečí rakoviny kůže a apelovat na prevenci. Průměrný věk pacienta s melanomem je 54 let. Nejvíc těchto nádorů přibývá u mužů po padesátce, kteří riziko podceňují, a u žen od deseti do 29 let, které často podléhají trendu snědé atraktivní kůže, uvedla dermatoložka Monika Arenbergerová.

Podle dubnového průzkumu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), v němž odpovědělo 689 klientů, téměř polovina si nikdy nedala zkontrolovat kůži lékařem. Pravidelně to dělá jen 15 procent a zbývajících 36 procent občas.

„Lidé by měli dbát na prevenci, protože tato choroba se velmi dobře dá léčit v počátečních stadiích, zatímco pozdní stadia jsou léčitelná už velmi špatně a se špatným koncem,“ řekl náměstek Petr Honěk. Na léčení pokročilých stadií dala VZP loni 280 milionů korun. Počty pacientů stouply za dva roky o 7,7 procenta, výdaje na léčbu rozvinutých stadií o víc než 100 procent, jak se stále víc do léčby dostávají nové účinnější preparáty.

Podle průzkumu VZP nejsou klienti v ochraně kůže před sluncem důslední. Opalovací krémy užívá 52,1 procenta lidí jen na dovolené u moře či na horách, 7,3 procenta je považuje za zbytečné a jen 40,6 procenta si chrání kůži krémem vždy. Před sluncem si chrání kůži téměř 46 procent žen, ale jen necelých 28 procent mužů. Kontrolovat znaménka u lékaře si dává alespoň občas 57 procent žen a jen 35 procent mužů.

2.5.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv