Výskyt klíšťové encefalitidy na jihu Čech je výrazně vyšší než před rokem. Letos hygienici zaznamenali 42 případů onemocnění, trojnásobně víc než loni touto dobou. V tomto týdnu přibylo v regionu pět pacientů s klíšťovou encefalitidou. Novináře o tom informovala ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

„Vysoké aktivitě klíšťat přispívá dosavadní vlhké počasí a zdá se, že letošní sezona, kdy bude v jižních Čechách trávit dny volna více lidí než v minulých letech, může bohužel patřit k těm rizikovějším,“ uvedla.

Srovnatelný s minulým rokem je zatím stav lymeské boreliózy. Hygienici evidovali letos 147 pacientů, loni jich bylo v tomto období 138. „Od minulého týdne přibylo letos rekordních 25 potvrzených případů. Dlouhodobě statistikám tohoto onemocnění s přírodní ohniskovostí dominují Jindřichohradecko, Táborsko a Českobudějovicko,“ uvedla epidemioložka jihočeské krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková.

Loni bylo v Jihočeském kraji 99 případů encefalitidy a 431 případů lymeské boreliózy. Z hlediska počtu onemocnění bývají nejexponovanější měsíce červen a září, kdy se nejvíc kombinuje dostačující teplo a vlhkost. Největší výskyt klíšťové encefalitidy evidovali jihočeští hygienici v roce 2011, tehdy onemocnělo v regionu 170 lidí a v celé republice 861 osob.

3.7.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv