Vyšší proočkovanost proti chřipce by mohla české ekonomice ušetřit až miliardy korun, zejména na ztrátě produktivity nemocných zaměstnanců. Na semináři k očkování v lékárnách to řekl odborník na ekonomiku zdravotnictví Tomáš Doležal. Nyní se každý rok očkuje kolem 7 % lidí, v modelech počítal se zhruba 30 až 40 %. Zda by zájem lidí o očkování zvýšila možnost nechat se očkovat v lékárně, se zástupci lékařů a lékárníků neshodnou.

„Ekonomika ztrácí při každé chřipkové epidemii miliardy, které bychom ztrácet nemuseli. Asi nedosáhneme proočkovanosti jako Skandinávie, ale i 30 nebo 40 % by byl pokrok,“ řekl Doležal. Skandinávské země či Velká Británie mají kolem 75 %.

Možnost očkovat v lékárnách Česká lékárnická komora (ČLnK) navrhuje dlouhodobě. Nyní návrh, který měl otevřít více možností očkování proti covidu-19, projednává i Sněmovna. Návrh ale počítal jen s rokem 2022, proto nejspíš v současné podobě aplikovaný nebude.

Podle lékařů je třeba počítat i s nežádoucími účinky očkování včetně, byť vzácného, anafylaktického šoku. Argumentem lékárníků je zase vyšší dostupnost, protože lékárny mají delší provozní dobu než ordinace a mohou tam přijít lidé i po své pracovní době. „Lékárny jsou otevřené déle, některé do 20 hodin. Tím se výrazně zvyšuje dostupnost. Lékař už v té době většinou neordinuje,“ uvedl viceprezident ČLnK Martin Kopecký.

Lékárníci počítají s tím, že pokud by bylo očkování povoleno, byla by mu vyhrazena speciální místnost a lékárníci by podstupovali pravidelná školení včetně první pomoci při možných zdravotních potížích. Místopředseda Sdružení praktických lékařů Michal Bábíček připomněl, že proti této možnosti je i Česká vakcinologická společnost Jana Evangelisty Purkyně. S návrhem přišlo minulé vedení ministerstva zdravotnictví, to současné k němu má neutrální stanovisko.

Podle Doležala je důvodů nízké proočkovanosti několik. Lidé nejsou dostatečně motivovaní, někteří lékaři jim očkování proti chřipce aktivně nenabízejí a očkování není dostatečně snadno dostupné. Jako možnosti ke zlepšení navrhoval například podporu očkování u ambulantních specialistů, kteří očkovat mohou, ale v praxi to nedělají často. Více by měli své zaměstnance motivovat zaměstnavatelé. Stát by podle něj také měl investovat do vzdělání veřejnosti.

Navrhoval také, aby se očkování v lékárnách pilotně otestovalo, například i s přítomností lékaře nebo sestry podobně jako v době velkých očkovacích center proti covidu-19. Lékáren je v ČR zhruba 2800, k očkování by se mohly v případě změny potřebných zákonů připojit dobrovolně.

29.6.2022

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv