Výstavba kliniky tradiční čínské medicíny v Hradci Králové by mohla začít počátkem příštího roku. Dolaďují se detaily, stavba téměř za 300 milionů korun je připravena. Dnes to řekl ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Vladimír Palička. Klinika má vzniknout v nemocničním areálu.
Čínská medicína/ilustrační foto

„Pozemky máme připravené, jsme nachystaní. Pokud se stavět začne, tak na začátku příštího roku,“ řekl Palička. Kliniku připravuje Fakultní nemocnice Hradec Králové ve spolupráci s čínskou společností CEFC.

Zahájení výstavby se už několikrát odložilo. Původně se mělo začít stavět loni v září, pak se termín zhruba o rok posunul. „O skluzu bych si ale netroufl hovořit. Dopracovávají se detaily. V těchto týdnech ministerstvo zdravotnictví, čínská investiční skupina a naše fakultní nemocnice připravují smlouvy a dohody o tom, že by se mělo začít stavět. Je polovina listopadu, technicky už to nebude do konce roku možné,“ uvedl Palička.

Stavitelem bude nadační fond, jehož vznik schválila loni v červnu vláda. Čínská společnost CEFC slíbila projekt podpořit zhruba 270 miliony korun.

Nyní v ambulanci tradiční čínské medicíny, která funguje od září 2015, pracují tři lékaři, dva čínští a jeden český. Nabízejí pacientům například akupunkturu či bylinnou terapii. V zařízení se dosud léčilo více než 2000 pacientů, vyšetření a léčbu si platí sami, zdravotní pojišťovny na ně nepřispívají.

Ředitel nemocnice kategoricky odmítl, že by na aktivity ambulance nemocnice finančně doplácela. „Současná ambulance čínské medicíny je ekonomicky vyrovnaná, nedovolili bychom, aby byla prodělečná. Musí být soběstačná. Lze říci, že její letošní rozpočet je vyrovnaný. Odmítám, že bychom na čínskou medicínu dopláceli,“ dodal Palička.

Většina pacientů přichází s bolestmi pohybového aparátu, migrénou, alergickými a kožními onemocněními nebo potížemi se zažíváním. Klinika by mohla být zaměřená na léčbu různých chronických bolestí či jako podpora při onkologické léčbě.

7.11.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv