Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) začala zveřejňovat na webu žádosti lékařů a nemocnic o smlouvy, včetně rozboru rozhodnutí. Chce tak předejít spekulacím, že někoho neoprávněně zvýhodnila, sdělil mluvčí největší pojišťovny Oldřich Tichý. Uvedl, že ročně VZP vydá na péči o klienty téměř 150 miliard korun, péči pro ně zajišťuje u zhruba 40.000 smluvních partnerů ve všech regionech. Zveřejňování žádostí o smlouvu schválila správní rada VZP jako další krok k transparentnímu hospodaření. Od loňska zveřejňuje VZP na webu uzavřené smlouvy, včetně cenových dodatků.

Zveřejňování na internetu/ilustrační foto

Největší zaměstnanecká Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra se podle své mluvčí Hany Kadečkové ke zveřejňování žádostí zatím nechystá. Smlouvy s poskytovateli, kteří jí dali souhlas, zveřejňuje také. Pokud to zákony umožní, zveřejní je se všemi zdravotnickými zařízeními. „Nevylučujeme ani, že budeme časem zveřejňovat i podané žádosti o smlouvy. Nicméně v tom nevidíme žádnou konkurenční výhodu,“ řekla Kadečková.

Tichý upřesnil, že na novém webu, který spustila VZP od dubna, se do pěti dnů od podání objeví každá žádost o smlouvu. Do 30 dnů bude zveřejněn i rozbor žádosti a následně i samotné rozhodnutí. „Každý tak bude mít jistotu, že nebyl například odmítnut, zatímco někdo, kdo přišel po něm a žádal o totéž, smlouvu záhadně dostal,“ vysvětlil Tichý.

Novinka, kterou zavedla VZP jako první ze sedmi českých zdravotních pojišťoven, má podle mluvčího umožnit, aby byl smluvní proces pod veřejnou kontrolou. Změnu, s níž souvisí i ujasnění kompetencí mezi regionálními pobočkami a ústředím VZP, schválila koncem ledna správní rada VZP. Kromě toho, že veškeré žádosti a rozhodnutí budou zveřejňovány na webu, bude nově také každé rozhodnutí přezkoumatelné.

9.4.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv