Do poloviny příštího roku by se do Afriky mohly dostat stovky tisíc vakcín proti ebole, uvedla v pátek Světová zdravotnická organizace (WHO). Její představitelé zároveň uvedli, že posílají své zástupce do západoafrického státu Mali, který dnes potvrdil první případ eboly v zemi. Pacientem je dvouletá holčička, která nedávno přijela ze sousední Guineje. V USA se mezitím z eboly uzdravila jedna ze dvou nakažených zdravotních sester.

Vakcíny pro Afriku/ilustrační foto

 

Mali se stalo již šestou západoafrickou zemí, kam se dosud nejhorší epidemie této zákeřné choroby zatím rozšířila. Dvěma z nich, Nigérii a Senegalu, se ale podle WHO mezitím podařilo s nákazou vyrovnat.

O prvním případu eboly v Mali informoval tamní ministr zdravotnictví Ousmane Koné. Holčičku přijali v nemocnici ve městě Kayes na západě země už v pondělí. Výsledky testů však ebolu potvrdily až ve čtvrtek. Nakažené dítě je již v karanténě. Do izolace se dostalo také šest zdravotních sester, které se o dítě staraly, a 26 dalších kontaktních osob. Podle informací ministerstva zdravotnictví se ale mohlo do styku s dívkou dostat až 300 lidí.

Tým Světové zdravotnické organizace, která patří pod OSN, zatím tvoří tři lidé. Další čtyři experti by podle mluvčí WHO měli do Mali dorazit v následujících dnech.

WHO dnes rovněž potvrdila, že se v současné době experimentálně ověřují dvě očkovací látky proti ebole v Evropě, Africe a v USA. Výsledky těchto zkoušek by měly být známy do prosince. Dalších pět experimentálních vakcín je ve stádiu vývoje a klinické testy by měly začít příští rok. „Do konce první poloviny roku 2015 bychom měli mít k dispozici několik stovek tisíc dávek. Může to být 200.000, může to být méně, ale i více,“ uvedla zástupkyně ředitelky WHO Marie Paule Kienyová.

Jednu z vakcín vyvinul americký Národní ústav zdraví ve spolupráci se společností GlaxoSmithKline, druhou pak americká společnost NewLink Genetics a na vývoji třetí pracuje společnost Johnson & Johnson s tím, že testování na lidech by mělo začít v lednu.

První vakcíny by pak mohly být nabídnuty zdravotníkům v západní Africe, která je ebolou nejpostiženější, již letos v prosinci.

V USA se mezitím z eboly uzdravila zdravotní sestra Nina Phamová, která se spolu s kolegyní Amber Vinsonovou nakazila v dallaské nemocnici od Liberijce Thomase Duncana. Ten do USA přicestoval už nemocný a 8. října ebole podlehl. Šestadvacetiletá Phamová se léčila v nemocnici ve státě Maryland nedaleko Washingtonu od 16. října. V nejbližších dnech by měla být z léčení propuštěna.

Podle WHO zabila vysoce nakažlivá ebola přes 4870 lidí. Ve třech západoafrických zemích – Libérii, Sieře Leone a Guineji – se jí nakazilo přes 9930 osob. Nejtěžší situace podle organizace panuje v Sieře Leone, kde se ebola vyskytuje na téměř celém území.

26.10.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv