Novým generálním ředitelem Světové zdravotnické organizace (WHO) byl na příštích pět let zvolen Etiopan Tedros Adhanom. První Afričan v této funkci nahradí Číňanku Margaret Chanovou, která stála v čele organizace deset let.

Tedrose zvolili zástupci členských států WHO ve třetím a posledním kole volby, v níž získal 133 hlasů. Porazil Brita Davida Nabarra, jehož podpořilo 50 delegátů či ministrů zdravotnictví. Dva volitelé se hlasování zdrželi. Třetí kandidátka, pákistánská kardioložka a aktivistka Sania Ništarová, vypadla už v prvním kole.

Generální ředitel WHO má rozsáhlé pravomoci při stanovování priorit či vyhlašování mimořádných opatření kvůli epidemiím nebezpečných nákaz.

Pod vedením Chanové organizace několikrát nezareagovala odpovídajícím způsobem na vzniklé krize. Například v roce 2014 na epidemii eboly v západní Africe. Všichni tři kandidáti na post šéfa WHO slibovali, že budou usilovat o obnovení důvěryhodnosti WHO.

Světová zdravotnická organizace, která je jednou z agentur OSN, má 194 členů, z nichž 185 má hlasovací právo. WHO byla založena 7. dubna 1948. Tento den se slaví jako Světový den zdraví.

24.5.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv