Světová zdravotnická organizace oznámila, že nákladné a časově náročné transfuze krevní plazmy lidí, kteří se uzdravili z covidu-19, podle dosavadních důkazů nezabrání těžkému průběhu tohoto onemocnění nebo úmrtí pacientů.

Odborné doporučení proti používání krevní plazmy uzdravených, v níž je obsaženo velké množství protilátek, zveřejnil British Medical Journal. Vychází ze 16 testů, do kterých se zapojilo více než 16 000 pacientů s různě závažnou koronavirovou infekcí, uvedla WHO.

„Navzdory tomu, že šlo původně o slibnou léčbu, nyní dostupné důkazy ukazují, že nezlepšuje šance na přežití, ani nesnižuje potřebu mechanické ventilace, a je nákladná a časově náročná pro zdravotníky,“ uvedli odborníci zdravotnické agentury OSN. „WHO proto silně nedoporučuje používat plazmu uzdravených pro pacienty s nezávažným průběhem covidu-19, a nedoporučuje ji pro lidi v závažném a kritickém stavu,“ uvádí organizace.

WHO v minulosti vydala doporučení, aby státy při léčbě covidu-19 nepoužívaly antiparazitikum ivermektin a hydroxychlorochin nasazovaný při prevenci a léčbě malárie.

7.12.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv