Vakcíny proti covidu-19, které se v současnosti v Evropě používají, jsou podle všeho schopny chránit před všemi mutacemi koronaviru. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl šéf evropské pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Hans Kluge. Zdravotnické orgány požádal, aby se i nadále měly na pozoru před mutací, která se poprvé objevila v Indii. Zdůraznil ale, že očkování a preventivní opatření zabrání jejímu šíření, informovala agentura Reuters.

„Všechny varianty viru způsobujícího covid-19, které se dosud objevily, reagují na dostupné, schválené vakcíny,“ uvedl Kluge. V Evropě se v tuto chvíli očkuje zejména přípravky od společností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson, připomíná Reuters. Některé země ale používají také ruskou vakcínu Sputnik V či čínské očkovací preparáty.

Takzvaná indická varianta koronaviru s označením B.1.617 se dosud objevila v 26 z celkem 53 zemí, které čítá evropský region podle WHO. Podle Klugeho tuto novou mutaci WHO stále ještě zkoumá, ale je zřejmé, že se dokáže šířit velmi rychle.

„Jdeme správným směrem, ale musíme stále dávat pozor. V několika zemích existují místa zrychlujícího se přenosu, která by se velmi záhy mohla proměnit v nebezpečné oživení nákazy… Pandemie ještě neskončila,“ uvedl Kluge.

20.5.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv