Světová zdravotnická organizace vyzvala k odstranění bariér, které brání rychlejší produkci vakcín k očkování proti nemoci covid-19. Farmaceutické firmy by měly začít udělovat dobrovolné licence, pozastavit platnost svých patentů, a tím umožnit technologický přesun. Podle agentury DPA to dnes v Ženevě uvedl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

V současné krizi nadešel podle šéfa WHO na podobné kroky vhodný čas. „Vidíme jen malou spolupráci a dokonce značný odpor,“ varoval Tedros s tím, že rozšíření výrobních kapacit by byl důležitý krok pro start rychlých dodávek vakcín do chudších zemí. Z nich podle něj budou mít v konečném důsledku prospěch všechny státy.

S podobnou iniciativou přišly začátkem února Indie a Jihoafrická republika, které u Světové obchodní organizace žádaly zrušení patentů na výrobu očkovacích látek. Podle nich by poté vakcíny mohla vyrábět každá firma na světě, která toho bude technologicky schopná. Rozhovory na půdě WTO však v tomto směru skončily bez jakéhokoliv výsledku.

Bohaté země argumentují, že firem schopných zvládnut složitou výrobu je beztak málo. Zrušení patentů farmaceutické společností odmítají, neboť investice do vývoje léčiv se podle nich vyplácejí pouze tehdy, když firmám přinesou zisk z pozdějších prodejů.

Podle zástupce ředitele WTO Karla Braunera již mezi farmaceutickými firmami na Západě a v rozvojovém světě existují úspěšné příklady smluvní spolupráce, která umožňuje přesun technologie na výrobu vakcín i bez rušení patentů.

26.2.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv