Světová zdravotnická organizace dnes oznámila, že přerušila u hospitalizovaných pacientů s covidem-19 testy antimalarika hydroxychlorochin a kombinace lopinavir/ritonavir používané při léčbě lidí s HIV. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že ani jeden z léků nepomohl snížit úmrtnost. Napsala o tom agentura Reuters.

„Prozatímní výsledky testů ukazují, že hydroxychlorochin a lopinavir/ritonavir mají ve srovnání se standardní léčbou zanedbatelný nebo žádný dopad na snížení mortality u pacientů hospitalizovaných s covidem-19,“ uvedla WHO s tím, že tyto testy budou ukončeny v rámci jejího mezinárodního programu Solidarity u hospitalizovaných pacientů. Nehospitalizovaných pacientů, kterým jsou přípravky podávány v jiných studiích, se podle WHO opatření netýká.

Jiná část testů WHO se soustředí na možné účinky remdesiviru u pacientů s covidem-19. Evropská komise v pátek povolila užití tohoto přípravku, který vyvinul tým americké firmy Gilead Sciences vedený Čechem Tomášem Cihlářem, u pacientů s těžkým průběhem koronaviru poté, co se ukázalo, že zkracuje dobu hospitalizace. Remdesivir měl původně sloužit jako lék pro nemocné ebolou, jeho účinky však byly jen malé.

Testy v rámci studie Solidarity byly na začátku zaměřeny na pět oblastí možné léčby covidu-19: standardní péče, remdesivir, hydroxychlorochin, lopinavir/ritonavir, a kombinaci lopinavir/ritonavir a interferon. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v pátek uvedl, že do klinických testů bylo dosud zapojeno 5500 pacientů z 39 zemí a do dvou týdnů se očekávají předběžné výsledky.

Zhruba 18 experimentálních vakcín proti covidu-19 se testuje na lidech. Krizový expert WHO Mike Ryan nicméně v pátek uvedl, že není moudré odhadovat, kdy bude vakcína dostupná. Ačkoliv se může do konce roku prokázat účinnost některé z vakcín, otázkou je, jak brzy by bylo možné ji masově vyrábět.

5.7.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv