Za první čtvrtletí letošního roku přibylo v Česku 51 lidí s prokázanou nákazou virem HIV, to je podobně jako loni za stejnou dobu. Od roku 1985, kdy začalo sledování výskytu této infekce v Česku, do konce letošního března se v zemi nakazilo 3892 lidí, u 728 z nich se rozvinulo onemocnění AIDS a 336 nemocných zemřelo.

Vyplývá to z údajů Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS ve Státním zdravotním ústavu v Praze.

Mezi dosud nakaženými bylo 3331 mužů a 561 žen. Dlouhodobě nejčastější příčinou nákazy HIV je pohlavní styk, a to především u mužů, kteří mají sex s muži.

Letos v březnu bylo diagnostikovo 18 nových případů HIV infekce, o šest víc než v březnu 2020. V jednom případě propukla nemoc AIDS a jeden pacient tomuto onemocnění podlehl.

Hlavatý připomněl, že se v Česku zvyšuje počet lidí, kteří již mají za sebou očkování proti onemocnění covid-19. „V očkování vidím velkou možnost, jak se vítězně poprat s pandemií, ve které se již přes rok nacházíme. Nezapomínej však v boji proti covidu-19 na infekci HIV. V problematice HIV/AIDS zatím nemáme vakcínu, stále nás před HIV chrání jen kondom a bezpečnější sex,“ dodal.

Virus HIV se přenáší tělními tekutinami, především krví. Virus v těle napadá bílé krvinky, a ničí tak imunitní systém člověka. Následně propuká syndrom získaného selhání imunity (AIDS). Tuto nemoc zatím není možné vyléčit. Léky ale mohou oddálit propuknutí AIDS a zpomalit průběh nemoci.

Za celý loňský rok přibylo v republice 251 lidí s virem HIV, což bylo ve srovnání s rokem 2019 o 29 víc.

2.5.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv