Před areálem Výstaviště v pražských Holešovicích se dnes koná Den linky 155, který návštěvníkům přiblíží každodenní práci záchranné služby. Děti i dospělí si mohou vyzkoušet své znalosti při poskytování první pomoci, včetně resuscitace podle rad dispečerky po telefonu. Mohou si prohlédnout speciální záchranářský vůz Golem pro mimořádné události a hromadná neštěstí nebo si na simulovaném dispečerském pracovišti vyzkoušet, jak se přijímají hovory na tísňové lince 155. Akce se koná od 10:00 do 18:00.
Záchranná služba/ilustrační foto

Jen za loňský rok mají za sebou záchranáři v celé republice bezmála 1,1 milionu výjezdů z celkem 307 základen. „V průměru přibližně každých 15 sekund zazvoní na některém z našich operačních středisek telefon, operátorka pak přibližně každých 30 sekund vyšle ze základny vozidlo záchranné služby,“ uvedla mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Datum 15. 5. bylo zvoleno symbolicky, s odkazem na číslo linky 155. V Česku jsou operátoři linky speciálně vyškolení zdravotníci, což v řadě jiných vyspělých zemí není pravidlem. „Díky propracovanému systému aktivní telefonické asistence je Česká republika na světové špičce v poskytování laické resuscitace lidem postiženým náhlou zástavou oběhu. Tato skutečnost zcela zásadně zvyšuje naději na záchranu a uzdravení pacienta,“ poznamenala Poštová.

15.5.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv