Ve Švédsku a Norsku dnes začíná každoroční udělování Nobelových cen, které tradičně začíná vyhlášením letošního laureáta Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství. A nevyhnutelně se objevuje také řada spekulací a odhadů, komu by letos tato prestižní cena mohla být udělena.

Nobelova cena/ilustrační foto

Každý rok pravidelně před začátkem udělování Nobelových cen zveřejňuje své odhady možných laureátů ve čtyř vědeckých kategoriích informační společnost Thomson Reuters, která se opírá o sledování počtu citací o jednotlivých kandidátech či o jejich výzkumu v odborném tisku a v pracích jejich kolegů.

Postupem času se už stalo uznáním samo o sobě to, že se někdo objeví mezi těmito „citačními laureáty“, protože to dokazuje, že jeho, její či jejich práce je natolik závažná, že jí byla věnována podstatná porce pozornosti.

Navíc od roku 2002 celkem 37 kandidátů, které ve vědeckých kategoriích – fyziologie a lékařství, chemie, fyzika a ekonomie – Thomson Reuters uvedl, Nobelovu cenu skutečně získalo. Ovšem ne vždy to bylo ve stejném roce, kdy se mezi citačními laureáty objevili.

Pro letošní rok Thomson Reuters tipuje na vítězství v kategorii fyziologie a lékařství tyto kandidáty:

– Jeffreyho Gordona z Washingtonské univerzity za „důkaz vztahu mezi lidským střevním mikrobiomem a fyziologií, metabolismem a výživou“.
– Kazutošiho Moriho z japonské Kjótské univerzity a Petera Waltera z americké Kalifornské univerzity za „nezávislou identifikaci mechanismu, jakým jsou v endoplazmatickém retikulu zjištěny a opraveny nesložené bílkoviny“.
– Alexandera Rudenskyho ze Střediska pro výzkum rakoviny Memorial Sloan Kettering společně s Šimonem Sakagučim z Ósacké univerzity a Ethanem Shevachem z amerického Národního ústavu pro alergické a infekční choroby za jejich „přínosné objevy týkající se povahy a funkce T-lymfocytů a transkripčního faktoru Foxp3“.

5.10.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv