Vývoj nových léků pro složitá onemocnění bude v budoucnu možné úspěšně testovat na kombinovaných tkáních umístěných na čip či biosenzor.

Výzkum/ilustrační foto

4MEDI-Centrum buněčné terapie a diagnostiky a.s., zahájila dlouho připravovaný projekt s názvem „Vývoj čipů a biosenzorů pro regenerativní medicínu“. Cílem projektu je nastavit základy a definovat koncepci translačního pracoviště cílícího především na domény mikro a nano technologií, jako je aplikovaná mikrofluidika a produkty využívající nano částic a buněk.

Konkrétní aplikace a produkty postavené na technologiích mikrofluidiky a čipů otevírají možnosti doposud nevídané. Poslední světové výzkumy ukazují na možnosti zefektivňování celé řady odvětví, jako biomedicína, chemie, materiálové inženýrství, hydrodynamika, molekulární a analytická chemie, fyzika povrchů, mikroelektronika, buněčná biologie, ale také přímý přínos pro člověka.

V biomedicíně se nejdále prozatím dostal vývoj v oblasti tzv. modelů nemocí a modelů multitkání a orgánů na biosenzoru/chipu. V kooperaci s ostatními pracovišti je záměr zahájit vývoj tzv. multibuněčných a multitkáňových platforem, jako srdce na čipu a mozku na čipu pro testování léků. Lze očekávat, že k efektivnímu vývoji nových léků pro složitá onemocnění bude v budoucnu nezbytné testování právě na kombinovaných tkáních umístěných na biosenzor a čip.

Biologové a inženýři ve 4MEDi současně otevřou velký prostor spolupráci s podobně zaměřenými institucemi základního výzkumu ve světě, a také mladým vědcům a studentům. Pro ty bude vypsáno postupně několik soutěží.

Odkaz na světový základní výzkum v oblasti čipů a biosenzorů:

http://news.harvard.edu/gazette/story/2016/10/the-first-fully-3-d-printed-heart-on-a-chip/?utm_campaign=HUBweekly&utm_source=hs_email&utm_medium=email&utm_content=36402400&_hsenc=p2ANqtz-8GEftr9FaONy3wLFEI6ZAJjQZ4u8NDLaSU1q7_3NeWndO9ocegx82qyvXwWBjb4VdJonI08sq4v3MIGOTE7W59hsast5xBQN3qtvujSfvWW1FSR3Q&_hsmi=36402400
https://www.sciencedaily.com/releases/2015/11/151109182039.htm
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0006291X15310639

4MEDI-Centrum buněčné terapie a diagnostiky tímto navazuje na předchozí vývoj v oblasti nanovláken, který probíhal v jejich laboratořích v Brně.

Projekt je spolufinancován Moravskoslezským krajem v rámci dotačního programu Podpora podnikání v MSK 2015.

8.11.2016

zdroj: PrimeCell Therapeutics a.s.


Další články

Na přehled všech zpráv