Zájem o očkování proti covidu-19 projevilo za deset dní od spuštění registrací asi 13,2 % dětí ve věku 12 až 15 let. Zaregistrovaných jich je asi 60 400. Vakcínu už dostalo asi 11 500 (2,5 %) a 83 z nich má dokončené očkování dvěma dávkami. Vyplývá to z dat o očkování, která denně zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví. Celkem je v této věkové skupině více než 450 000 dětí.

Resorty zdravotnictví a školství už avizovaly, že plně očkované děti nebudou muset na začátku školního roku absolvovat testy na koronavirus.

V plánu je, že se děti v září budou testovat třikrát po sobě, 1. září, 6. září a 9. září. Vláda na konci června schválila, že kdo se testovat odmítne, bude muset po celou dobu ve škole nosit roušku či respirátor, jinak se nebude moci účastnit prezenční výuky. Kromě očkovaných nebudou testy povinné ani pro děti, které nákazu prodělaly v posledním půl roce.

Celkově už zdravotníci alespoň jednu dávka vakcíny proti covidu-19 aplikovali téměř 49 procentům populace, dokončené očkování mělo do soboty 35,6 procenta obyvatel. Do 8. července stačila i jedna dávka očkování pro prokázání bezinfekčnosti, nově jsou potřebné dvě dávky a plná ochrana vzniká po 14 dnech. Za změnou stálo riziko šíření varianty koronaviru delta, proti které chrání očkování jednou dávkou jen asi z 33 procent. Očkovaní lidé jsou ale přesto v naprosté většině chránění před vážným průběhem, který by si vyžádal pobyt v nemocnici.

Bezinfekčnost lidé potřebují pro návštěvu různých služeb, restaurací, koncertů či divadelních představení, turistických atrakcí jako jsou zoologické zahrady, koupaliště, památky nebo ubytování. Kromě očkování ji lze prokázat také potvrzením o prodělání nemoci v posledních 180 dnech nebo negativním testem. Antigenní platí 72 hodin, metoda PCR sedm dní.

11.7.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv