Zájem o rovnátka v Česku prudce roste, v poslední době zejména mezi dospělými, výjimkou nejsou šedesátníci s rovnátky. Pro školáky se rovnátka dávno stala módou, řekl předseda České ortodontické společnosti Jiří Petr. Zuby zcela bez vady má podle něj 15 procent lidí.
Neznamená to ale, že zbylých 85 procent musí mít rovnátka. K léčbě se rozhodnou jen ti, kterým křivé zuby vadí, dodal.
Růst zájmu o rovnátka začal po roce 1989, kdy se do Česka dostaly nové technologie v ortodoncii. „Přišlo know-how, peníze i zájem o estetiku. Lidé na sebe víc dbají, víc potřebují se realizovat osobně i profesně,“ uvedl.
Na rovnátka podle něj není nikdy pozdě. „Máme kolegu, což je význačný profesor na severu Evropy, a průměrný věk jeho pacientů je 65 let, nejstarší má 92 let,“ řekl Petr, který je členem evropské i světové federace ortodontistů. Mezi pacienty převažují ženy, ale rozdíl není tak výrazný. „Muži to berou také jako součást image. Ženy třeba chtějí být krásné, ale muži chtějí být úspěšní,“ podotkl.
U dětí je podle Petra vhodné s léčbou začít až když se jim prořezávají stálé zuby. Na dočasný chrup se dávají rovnátka jen výjimečně.
Lidé mohou zvolit tradiční fixní rovnátka s kovovými zámečky na vnější straně zubu, pokud chtějí, aby nebyla rovnátka moc vidět, jsou zámečky keramické. Existuje i varianta, kdy zámečky jsou na vnitřní straně zubu a novinkou jsou neviditelná rovnátka. Počítačový program podle zadaných hodnot vypočte nutný posun zubů a pacient dostane plastové šablony pro každou fázi posunu, postupně je nasazuje na chrup.
Rozdíl je v estetice i ceně. Fixní rovnátka s kovovými zámečky stojí v průměru 20.000 korun, neviditelná rovnátka až 110.000 korun, závisí to na počtu šablon. Obvykle je doba léčby neviditelnými rovnátky kratší.
27.6.2015zdroj: ČTK