Zájem o rovnátka v Česku prudce roste, v poslední době zejména mezi dospělými, výjimkou nejsou šedesátníci s rovnátky. Pro školáky se rovnátka dávno stala módou, řekl předseda České ortodontické společnosti Jiří Petr. Zuby zcela bez vady má podle něj 15 procent lidí.

Zubní prohlídka/ilustrační foto

Neznamená to ale, že zbylých 85 procent musí mít rovnátka. K léčbě se rozhodnou jen ti, kterým křivé zuby vadí, dodal.

Růst zájmu o rovnátka začal po roce 1989, kdy se do Česka dostaly nové technologie v ortodoncii. „Přišlo know-how, peníze i zájem o estetiku. Lidé na sebe víc dbají, víc potřebují se realizovat osobně i profesně,“ uvedl.

Na rovnátka podle něj není nikdy pozdě. „Máme kolegu, což je význačný profesor na severu Evropy, a průměrný věk jeho pacientů je 65 let, nejstarší má 92 let,“ řekl Petr, který je členem evropské i světové federace ortodontistů. Mezi pacienty převažují ženy, ale rozdíl není tak výrazný. „Muži to berou také jako součást image. Ženy třeba chtějí být krásné, ale muži chtějí být úspěšní,“ podotkl.

U dětí je podle Petra vhodné s léčbou začít až když se jim prořezávají stálé zuby. Na dočasný chrup se dávají rovnátka jen výjimečně.

Lidé mohou zvolit tradiční fixní rovnátka s kovovými zámečky na vnější straně zubu, pokud chtějí, aby nebyla rovnátka moc vidět, jsou zámečky keramické. Existuje i varianta, kdy zámečky jsou na vnitřní straně zubu a novinkou jsou neviditelná rovnátka. Počítačový program podle zadaných hodnot vypočte nutný posun zubů a pacient dostane plastové šablony pro každou fázi posunu, postupně je nasazuje na chrup.

Rozdíl je v estetice i ceně. Fixní rovnátka s kovovými zámečky stojí v průměru 20.000 korun, neviditelná rovnátka až 110.000 korun, závisí to na počtu šablon. Obvykle je doba léčby neviditelnými rovnátky kratší.

27.6.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv