Novela zákona o léčivech, kterou bude příští týden schvalovat Sněmovna, uspoří v tuzemském zdravotnictví během tří let asi 1,5 miliardy korun. Uvedl to dnes ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Novela má snížit ceny především u léků využívaných v nákladné biologické léčbě. S návrhem nesouhlasí výrobci léků, podle nich se zpomalí přístup nových léků na český trh.
Hlavním cílem původního vládního návrhu bylo zabránit vývozu některých léků. Během projednávání zákona ministerstvo připravilo společně s šéfem sněmovního zdravotního výboru Rostislavem Vyzulou pozměňovací návrh, který má omezit maximální cenu všech podobných přípravků v rámci jedné referenční skupiny. Do jednotlivých referenčních skupin jsou zařazovány léky, které mají obdobnou účinnost a podobné klinické využití. Omezení se má dotknout především levnějších variant biologických léků, tzv. biosimilars, a generických léků.
Ministerstvo návrh zdůvodňuje mimo jiné dlouhodobě rostoucími náklady na biologickou léčbu, která se používá například k léčbě rakoviny a roztroušené sklerózy. „Nechceme tím ušetřit, ale zajistit to, aby tuto léčbu dostávali i další pacienti. Úspora bude použita právě na léčbu dalších pacientů,“ řekl ministr Němeček. Podle něj náklady na biologickou léčbu rostou každoročně asi o 1,5 miliardy korun, což je podle něj neudržitelné. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna předpokládá, že její letošní výdaje na tuto část péče dosáhnou asi 9,3 miliardy korun. Loni tuto léčbu mělo v celé ČR 46.000 pacientů.
S pozměňovacími návrhy k novele nesouhlasí především výrobci léčiv, podle kterých tlak na snížení cen biosimilárních léků zvyšuje jejich atraktivitu pro vývoz. Opatření podle výkonného ředitele České asociace farmaceutických firem Martina Mátla rovněž zpomalí a omezí vstup nových přípravků na trh.
1.11.2016zdroj: ČTK