Ministerstvo zdravotnictví může podle zákona o ochraně veřejného zdraví omezit například cestování a dopravu mezi oblastmi, uzavřít restaurace nebo školy. Zákon umožňuje také zákaz shromáždění, třeba při sportu, divadelních či filmových představeních nebo trzích, vyplývá z dokumentu. Dosud je většina restrikcí navázána na nouzový stav, který platí jen do neděle. Vláda pro svoji žádost o jeho prodloužení o další měsíc nenašla podporu většiny poslanců, dnes na svém zasedání i na poradě s hejtmany řeší, jak dál postupovat.

Jeden z odstavců zákona o ochraně veřejného zdraví také umožňuje obecně vydat „zákaz nebo nařízení další určité činnosti k likvidaci epidemie nebo nebezpečí jejího vzniku“. Další možnost přijmout opatření podle zákona o krizovém řízení mají kraje, které mohou na 30 dní vyhlásit stav nebezpečí.

Dál platit budou opatření, která jsou podle tohoto zákona vyhlášená už v současné době. Jedná se například o opatření nařizující nošení roušek, pravidla upravující vstup do České republiky nebo omezení provozu zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb, která nařizují například vyčlenění kapacit pro pacienty s covidem-19, jejich hlášení centrálnímu registru a zákaz plánované neurgentní zdravotní péče. Upravuje také testování zaměstnanců sociálních služeb.

Podle zákona o bezpečnosti České republiky a vyhlášeného nouzového stavu byla vyhlášená opatření k omezení maloobchodu, omezení provozu škol nebo omezení volného pohybu osob. Nouzový stav také umožnil omezit provoz úřadů, zakázat návštěvy v nemocnicích či věznicích nebo stanovit pro ně podmínky v zařízeních sociálních služeb.

Zákon o veřejném zdraví umožňuje vydat mimořádná opatření při epidemii nebo nebezpečí jejího vzniku. Některé odstavce se týkají epidemií, které souvisí s kontaminovanou vodou nebo potravinami. Ty, které lze vztáhnout na šíření viru, umožňují „zákaz nebo omezení styku skupin fyzických osob podezřelých z nákazy s ostatními fyzickými osobami“.

Konkrétně zákon vyjmenovává omezení cestování a dopravy mezi některými oblastmi, zákaz nebo omezení slavností, divadelních a filmových představení, sportovních a jiných shromáždění a trhů. Mohou být také uzavřené školy, ubytovací podniky, provozovny stravovacích služeb nebo zdravotnická zařízení nebo omezený jejich provoz. Zákon také umožňuje nařídit mimořádné očkování nebo podání léčiva.

Opatření musí být nařízena jen v nezbytně nutném rozsahu, osoby jsou povinné se mu podřídit a odvolání proti nim nemá odkladný účinek.

Obecně formulovaný odstavec, který umožňuje „zákaz nebo nařízení další určité činnosti k likvidaci epidemie nebo nebezpečí jejího vzniku“ využilo ministerstvo zdravotnictví už v jarní části epidemie, čtyři jeho protiepidemická opatření ale zrušil v dubnu soud. Týkala se omezení volného pohybu, maloobchodu a služeb.

Další možnost přijmout opatření podle zákona o krizového řízení mají kraje. Umožňuje jim na 30 dní vyhlásit stav nebezpečí, dál ho musí prodloužit vláda. Podle zákona tento stav mohou vyhlásit „jsou-li v případě živelní pohromy, ekologické nebo průmyslové havárie, nehody nebo jiného nebezpečí ohroženy životy, zdraví, majetek, životní prostředí, pokud nedosahuje intenzita ohrožení značného rozsahu, a není možné odvrátit ohrožení běžnou činností správních úřadů a složek integrovaného záchranného systému“.

12.2.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv