Příznaky covidu-19 nemají žádný vliv na pravděpodobnost, že nakažená osoba přenese nemoc na další lidi. Vyplývá to z britské studie, ve které byli poprvé na světě dobrovolníci záměrně vystaveni koronaviru, napsala agentura Reuters.

Výzkumný projekt vznikl pod vedením společnosti Open Orphan ve spolupráci s londýnskou Imperial College. Výzkum ukázal, že u 18 účastníků, kteří se virem nakazili, neměla závažnost příznaků nebo jejich úplná absence vliv na virovou nálož v dýchacích cestách.

Při klinickém testování bylo viru vystaveno 36 zdravých dospělých, kteří se předtím nenakazili původním kmenem viru SARS-CoV-2 a zároveň nebyli očkovaní. Výzkumníci je následně pozorovali v karanténním prostředí.

Dva lidé byli nakonec ze studie vyloučeni, protože se u nich dodatečně našly protilátky. Virem se nakazila více než polovina pozorovaných. Podle vědců se u nikoho z účastníků nevyskytly závažné příznaky, tento model pozorování je tedy pro zdravé, mladé dospělé bezpečný.

Poznatky studie podtrhují, jak obtížné je zamezit komunitnímu šíření nákazy, podotýká agentura Reuters. Světová zdravotnická organizace (WHO) v posledních týdnech varuje před novým nárůstem případů koronavirové nákazy.

1.4.2022

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv