Nová zážitková hra zprostředkuje pocity člověka s Alzheimerovou nemocí. Dnes ji v Hořovicích oficiálně otevřel Institut Dementia, chce zvýšit osvětu, oslovit i mladší generace a umožnit veřejnosti i sociálním pracovníkům zažít stejné problémy a emoce jako lidé s tímto onemocněním. O hru mají zájem organizace v celé ČR, ale je ještě třeba získat akreditaci, aby mohla sloužit i třeba k oficiálnímu školení pracovníků, řekla dnes ČTK ředitelka neziskové organizace Dementia Veronika Maslíková.

Hra má soutěžícím zprostředkovat jeden obyčejný den v domácnosti člověka s Alzheimerovou nemocí, tvoří ji tři místnosti představující různé fáze onemocnění, od lehké podoby po těžkou. Trvá zhruba 90 minut, určena je pro dva až šest hráčů. Vhodná je i pro děti přibližně od deseti let. „Spojení silného emočního zážitku se zábavnou formou osvěty a vzdělání nám připadalo jako ideální varianta,“ uvedla Maslíková. Zájemci si mohou termín zarezervovat na www.demetrix.cz.

Hráči prověří nejen svůj mozek, ale též sebeovládání v nepříjemných nebo nesrozumitelných situacích. Na konci si mohou o svých pocitech a zážitcích popovídat s proškoleným odborníkem, který jim je pomůže lépe pochopit a zasadit do kontextu.

Alzheimerova choroba způsobuje nevratné změny v mozkových buňkách, bývá nejčastější příčinou demence. Nemocní mhou ztrácet například paměť nebo logický úsudek. Demencí trpí podle odhadů v tuzemsku kolem 170 000 lidí, během následujících 30 let může být tento počet podle odborníků až dvojnásobný. Pro vhodnou pomoc nemocným i lidem, kteří o ně pečují, je důležitá také včasná diagnostika.

Organizace Dementia byla založena v roce 2017, pomáhá stovkám rodin, které pečují o lidi s demencí. Věnuje se i vzdělávání a osvětě, zajišťuje také odborné sociální poradenství ve všech okresech Středočeského kraje.

5.4.2022

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv