Každoročně připadá na druhý týden v březnu Světový den ledvin, pro rok 2015 je to den 12.3.

Světový den ledvin/ilustrační foto

V České republice jej zajišťují Česká nadace pro nemoci ledvin a Česká nefrologická společnost. Cílem akce je především zvýšit informovanost zdravotníků a laické veřejnosti o nemocech ledvin, důležitosti časného záchytu, prevenci a léčbě.

„Zdravé ledviny pro všechny“, to je téma pro letošní rok a připomíná, že riziko nemocí ledvin je u různých osob různé a že celosvětově ne všichni pacienti mají přístup k potřebné zdravotní péči.

Nemoci ledvin jsou jedním z největších světových neinfekčních pandemií, až 10% populace na celém světě je postiženo chronickým onemocněním ledvin. V tabulce je na prvním místě hypertenze (vysoký tlak), dále následuje onemocnění ledvin, obezita a diabetes. Důležité je zmínit, že ledviny jsou tzv. tichý orgán, tedy o jeho nemoci nemusíme dlouho vědět, protože nás nebolí. K příznakům chronického onemocnění ledvin v pokročilém stádiu patří většinou otoky kotníků, únava, poruchy soustředění, ztráta chuti k jídlu. Přitom včasná diagnostika může toto závažné onemocnění zmírnit a mnohem úspěšněji léčit.

Chronické onemocnění ledvin lze zjistit velmi jednoduchým vyšetřením:
– vyšetřením moči na přítomnost bílkovin
– vyšetřením krve na hladinu kreatitinu

Toto vyšetření lze provést u praktického lékaře nebo v nefrologických ambulancích, které v rámci Světového dne ledvin nabízejí lidem vyšetření zdraví ledvin zdarma.

Preventivní prohlídku ledvin také hradí zdravotní pojišťovny jednou za dva roky. Nejčastěji jsou ohroženy osoby starší padesáti let, kuřáci, lidé trpící obezitou, srdečními chorobami, vysokým tlakem a cukrovkou.

Nemoci ledvin se chovají jako tichý zabiják, který může narušit kvalitu Vašeho života. Existuje však několik jednoduchých cest, jak snížit riziko vzniku ledvinových chorob:
– Udržujte se v dobré kondici a mějte dostatek pohybu
– Kontrolujte si pravidelně hladinu krevního cukru
– Sledujte svůj krevní tlak
– Jezte zdravě a udržujte si správnou tělesnou hmotnost
– Dbejte na pravidelný a dostatečný přísun tekutin
– Nekuřte
– Neužívejte pravidelně volně prodejné léky
– Nechte se vyšetřit, pokud máte jeden nebo více „vysoce rizikových“ faktorů (cukrovka, hypertenze obezita, výskyt ledvinových chorob v rodině)

V České republice je zaznamenáno přibližně 11 000 pacientů s onemocněním ledvin, z toho 6 800 pacientů dochází pravidelně na dialýzu a 4 200 prodělalo transplantaci ledvin, která je vždy nejlepším řešením. Bohužel v některých případech není transplantace pro pacienta vhodná.

Dbejte proto zdraví svých ledvin, dodržujte zdravý životní styl a pravidelným vyšetřením předejděte jejich onemocněním.

Zařízení, kde můžete podstoupit vyšetření zdarma:

11.3.2015

zdroj: 12.3., ledviny, Ozdravotnictví.cz, světový den ledvin


Další články

Na přehled všech zpráv