Zdravotní pojišťovny nebudou zatím muset zveřejňovat individuální smlouvy s poskytovateli zdravotní péče. Sněmovna dnes přijala senátní úpravu takzvané lázeňské novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, která tuto pasáž vypouští. Předloha prodlouží některým pacientům pobyty v lázních na účet zdravotní pojišťovny a má přinést lázeňství asi půlmiliardu korun ročně navíc. Prezident Miloš Zeman zákony vzápětí podepsal.

Zveřejňování smluv prosadil do vládní novely ve Sněmovně lidovec Ludvík Hovorka, jenž upozorňoval na to, že některá zdravotnická zařízení dostávají za stejné výkony výrazně méně. Systém se měl jeho pozměňovacím návrhem zprůhlednit; nezveřejněná smlouva by navíc nebyla účinná.

Úpravu kritizovaly lékařské organizace, v Senátu narazila. Podle senátorů jde o takzvaný přílepek a novelu s návrhem na jeho vypuštění poslancům vrátili. Senátor Jan Žaloudík (za ČSSD) uvedl, že by Hovorkův návrh, byť dobře míněný, finančně dopadl hlavně na menší poskytovatele péče a léta budované deformace při hrazení péče by stejně nenapravil.

Za senátní verzi se přimlouval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), jenž označil Hovorkův návrh „ne úplně systémový“. Ministerstvo chystá jinou úpravu k transparentnosti smluv, měla by zavést sankce. Podle Němečka by ji vláda měla dostat do půlky ledna.

Naopak exministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09 a Starostové) soudí, že Hovorkův „jednoduchý a přímočarý“ návrh by vedl k rychlému výsledku. Podpořil jej taky předseda sněmovního zdravotnického výboru Rostislav Vyzula (ANO). „Nepoškodíme většinu lékařů. Nebude se to líbit těm, kteří ze systému zásadním způsobem profitovali,“ řekl.

Senátní úpravu podpořilo 92 ze 165 přítomných poslanců, proti jich bylo 55. Hlasovali pro ni poslanci ČSSD, KSČM, ODS, jednotlivci z řad TOP 09 a Starostů a lidovec Jan Bartošek. Proti byli hlavně členové klubu ANO.

Schválená norma uvádí, že pacienti po závažné operaci, úrazu či s těžkou chronickou nemocí budou moci jezdit do lázní na účet zdravotní pojišťovny nejméně na čtyři týdny místo nynějších tří. Děti budou pobývat v lázních vždy alespoň čtyři týdny. Pobyt, i opakovaný, se pacientům prodlouží jen na základě posouzení zdravotního stavu. Při těžkých a závažných nemocech by léčba trvala po dobu nutnou k vyléčení, nebylo by už časové omezení.

S nárůstem plateb pro lázně Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) počítá, řekl ČTK mluvčí Oldřich Tichý. Loni dala VZP na lázeňskou péči 825,8 milionu korun, pro rok 2015 počítá podle Tichého ve zdravotně pojistném plánu s 1,4 miliardy, což je růst o 69,5 procenta.

Lázeňství dostávalo v předchozích letech ze zdravotního pojištění ročně téměř tři miliardy, výdaje postupně klesly až ke dvěma miliardám s tím, jak pobytů ubývalo. Změna mu má vrátit půlmiliardu korun ročně, o kterou přišlo omezující vyhláškou z roku 2012. Ústavní soud předpis zrušil, nechal ho platný jen do konce letošního roku. Pokud by poslanci novelu nepřijali, lázním by od počátku roku chyběl nový indikační seznam péče.

22.12.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv