Vyšší odolnost populace vůči klasickým antibiotikům má ročně za důsledek celosvětově asi 700.000 úmrtí. Ministři zdravotnictví zemí EU se proto dnes v Lucembursku dohodli, že do poloviny příštího roku připraví plán, jak tuto situaci ve svých zemích změnit. Novinářům to dnes řekla Edith Schippersová, ministryně zdravotnictví Nizozemska, které nyní unii předsedá.

Léky/ilustrační foto

„Je nutné připravit a do života uvést taková opatření, která v zájmu veřejného zdraví zajistí rozumné využívání antibiotik jak v léčbě lidí, tak ve veterinářství,“ poznamenala.

„Stává se poměrně často, že u některých kmenů bakterií nemáme antibiotikum, které by zafungovalo,“ upozornil český ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Připomněl i hospodářský rozměr celé věci. „Je to jasný problém z hlediska medicínské praxe. A stojí to velké peníze, vývoj nových léčiv je drahý a léčiva speciální stojí už nyní řádově více než ta běžná,“ řekl ministr.

Zdůraznil také, že situace je nejproblematičtější právě ve veterinářství, kde jsou antibiotika například ve velkochovech podávána jako prevence a plošně.

Evropská komise má také připravit vlastní návrh dalšího postupu, a to v souladu s pravidly Světové obchodní organizace. Garantovat a aktivně podporovat by také měla v této věci prosazování evropských standardů a praxe v nejrůznějších mezinárodních a multilaterálních smlouvách.

Podle Schippersové bude toto téma také na programu zářijového jednání Valného shromáždění OSN.

17.6.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv