Největší česká farmaceutická firma Zentiva (součást skupiny Sanofi) zahájila vývoj nových generických léků pro léčbu rakoviny, které by v budoucnu mohly rozšířit její produktové portfolio. Firma v letošním a příštím roce představí také 11 nových generických léků v oblastech léčby kardiovaskulárních a respiračních onemocnění. Zentiva se chce dále soustředit na vývoj a výzkum generických léků s přidanou hodnotou a rozvoj specializované výroby hormonálních léčiv. Firma loni zvýšila své prodeje o 3,8 % a zůstává lídrem farmaceutického trhu v ČR. V loňském roce u nás prodala celkem 41,5 milionu balení léků a na celkovém obratu skupiny Sanofi v ČR se podílela zhruba z poloviny. Zentiva slaví 85 let od založení původního výrobního závodu v pražských Dolních Měcholupech, kde se léky vyrábějí od srpna 1930.
Léky/ilustrační foto„Do vývoje a výzkumu v České republice investujeme ročně v průměru 700 miliónů korun a v podobném rozsahu plánujeme investovat i nadále. Generické léky na léčbu rakoviny představují v tuto chvíli jednu z oblastí našeho vývoje,“ řekl Mykola Melnyk, nový výkonný manažer skupiny Sanofi v České republice. „Chceme, aby Zentiva nabízela českým pacientům nejenom cenově dostupné generické léky v hlavních terapeutických oblastech, ale také tzv. generika s přidanou hodnotou, která mají díky inovativním lékovým formám, respektive použití více účinných látek v jednom přípravku, komplexnější a efektivnější účinek ve srovnání s běžnými generiky,“ dodal Melnyk.

Většina z letošních plánovaných výdajů na vývoj a výzkum bude využita na nákup licencí k novým generickým lékům, část pak bude investována do vývoje tzv. generik s přidanou hodnotou, protože stoupající zájem o tato léčiva mezi pacienty i lékaři je jedním z hlavních současných trendů.

„V příštím roce představíme například nový inhalátor, určený pro pacienty s astmatem, jehož inovativní konstrukce s velkým zásobníkem pacientům s astmatem podstatně ulehčí každodenní užívání,“ řekl Melnyk.

Zentiva plánuje také dále zhodnocovat více než půlmiliardovou investici do specializované výrobní jednotky na výrobu hormonálních léčiv, sterilních mastí a očních kapek. „Hormony vyrábíme v rámci skupiny Sanofi jako jediní v Evropě, v případě sterilních mastí a očních kapek je náš pražský závod dokonce jediný na celém světě, kde Sanofi vyrábí tento typ léčiv,“ řekl Jaroslav Chylík, výrobní ředitel pražské Zentivy, a dodal: „Od uvedení do provozu u nás vzrostla výroba těchto léků o desítky procent a dnes produkujeme zhruba 14 milionů dávek ročně.“

26.1.2016

zdroj: EMD Consultants, Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv