Poslední týden zbývá živnostníkům na úpravu záloh za zdravotní pojištění. Minimální výše, stanovená z průměrné mzdy v Česku, je pro letošní rok nově 1823 korun. Loni to bylo 1797 korun. Platby tak musejí upravit živnostníci, kteří měsíčně posílají na zálohách méně než 1823 korun. Změnit čísla účtu musejí i ti, kteří se k 1. lednu přihlásili k jiné zdravotní pojišťovně. Lednová záloha je splatná do 8. února. Sdělil to mluvčí Oborové zdravotní pojišťovny (OZP) Mario Böhme.

Kalendář/ilustrační foto

„Zálohy na zdravotní pojištění mohou klienti OZP platit přímo v našem systému Vitakarta, stačí se přihlásit a zaplatit platební kartou, jak jsou zvyklí třeba z e-shopů, nebo vyfotit platební QR kód v aplikaci své banky. Těm, kteří mají nastavené trvalé měsíční příkazy pro platbu záloh, je doporučujeme zkontrolovat a případně podle potřeby upravit,“ uvedl.

Mluvčí připomněl, že se také blíží termín pro podání přehledu o příjmech za minulý rok. Nejjednodušší pro pojištěnce OZP je podat ho elektronicky přes internet po přihlášení do systému Vitakarta. Přímo v něm lze také zaplatit případný doplatek na pojištění, a to třeba právě vyfocením QR kódu pro platbu přes mobil.

Lhůta k předložení přehledu je do jednoho měsíce ode dne, ve kterém mělo být podáno daňové přiznání, nejpozději do 2. května následujícího roku. Pokud živnostník nemusí daňové přiznání podávat, musí i tak přehled odevzdat zdravotní pojišťovně do 8. dubna. Při využití daňových poradců se lhůta prodlužuje. Podrobnosti na www.ozp.cz/pro-platce/samoplatce.

1.2.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv