Děti, které vyrůstají v ústavní či náhradní péči, často později postrádají památky a vzpomínky na první roky života. Změnit se to snaží projekt Život v kufříku, do kterého se dnes zapojila také Fakultní nemocnice Brno a Nemocnice Milosrdných bratří.

Dětský úsměv/ilustrační foto

Projekt je dílem Nadačního fondu La Vida Loca. Kufřík se začne plnit už v porodnici, zjistila ČTK od zakladatelů fondu. Fakultní nemocnice Brno podle mluvčího Pavla Žáry doufá, že všichni, kdo budou o dítě pečovat později, na původní myšlenku navážou. Památek tak bude přibývat a kufřík se postupně naplní.

Smyslem práce s životním příběhem je snaha o to, aby si děti žijící odděleně od svých původních rodin uvědomily svoji minulost.

„Děti v náhradní rodinné péči mají pochybnosti nejen o své důležitosti, ale i o tom, jestli vůbec existují, jestli jsou ‚opravdické‘. Identita se totiž do značné míry opírá o důkazy v podobě vzpomínek, které dětem schází,“ uvedla psycholožka Lucie Kolínková.

Porodnice začnou dětem do kufříku vkládat základní balíček vzpomínek v podobě fotek, detailů o narození nebo suvenýrů. „Doufáme, že děti ve vyšším věku ocení právě úplnost informací o jejich osobě, a především fakt, že světu nejsou úplně jedno. Nám tedy osudy těchto dětí jedno nejsou,“ řekla ředitelka fondu Iva Říhová.

23.11.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv