Měsíc bez kapky alkoholu – to jsou jednoduchá pravidla kampaně Suchej únor. Češi patří mezi největší konzumenty alkoholických nápojů na světě a dlouhé období karanténních opatření a sociální izolace situaci vůbec neulehčuje. Cílem kampaně, organizované již po deváté Ligou otevřených mužů, je pomoci všem zapojeným prověřit jejich vztah k alkoholu a zamyslet se, nakolik mají konzumaci alkoholu pod kontrolou. Podle zahraničních výzkumů pak díky tomuto poznatku sníží konzumaci alkoholu až 60 % lidí.

Hranice mezi pitím a závislostí je velmi tenká. A právě měsíc bez alkoholu může mnohým napovědět, jak na tom doopravdy jsou. Pokud někdo nedokáže měsíc abstinovat, je zcela na místě, aby svůj stav prodiskutoval s odborníkem. Závislost na alkoholu se pro něj může stát v budoucnu nejen zdravotním, ale také osobním problémem.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR se již potřetí stala generálním partnerem kampaně Suchej únor. Ta letos oslovuje kromě jednotlivců také firmy a zaměstnavatele a upozorňuje na problém, jakým je dopad alkoholu na pracovní život.

Letošní ročník Suchýho února by mohl přispět i k tomu, aby se lidé lépe naučili kontrolovat příjem alkoholu i v nestandardních podmínkách. Sociální izolace, kdy z domova často pracují nejen oba partneři, ale distanční výuku mají i jejich děti, může být mnohdy nápor na psychiku. A odtud už je pak jen krůček ke každodenní skleničce. 

Nadměrné pití alkoholických nápojů, bez ohledu na to, zda se jedná o pivo, víno či lihoviny, nese mnohá zdravotní rizika. Užívání alkoholu je spojeno se zvýšeným rizikem rakoviny rtů, jazyka, hltanu, hrtanu a jícnu, rakoviny jater, prsu nebo konečníku. Alkohol způsobuje rovněž cirhózu jater, řídnutí kostí, alkoholovou demenci a podílí se na vzniku kardiovaskulárních onemocnění. 

Nadměrné pití má negativní vliv na myšlení, úsudek, chování a zvyšuje agresivitu. Zhoršuje také psychické obtíže, a přestože může krátkodobě zlepšit náladu, z dlouhodobého hlediska se projevuje přesně naopak. Zesiluje projevy úzkosti, což může v aktuální situaci, kdy je nutná práce z domova a společenská izolace, depresivní stavy ještě více umocnit. 

Podle jarního průzkumu, který si nechala ZP MV ČR vypracovat po první vlně koronaviru v dubnu 2020, pili Češi během nouzového stavu ještě víc než obvykle. Příjem alkoholu zvýšilo až 18 % Čechů. Spotřeba alkoholu vzrostla nejvíce u lidí ve věkové skupině od 27 do 35 let (22 %). Celkový účet za spotřebu alkoholu ale karanténa Čechům teprve vystaví. Zatímco ti, kteří byli zvyklí chodit za skleničkou či půllitrem do barů a restaurací, svou spotřebu pravděpodobně sníží, u řady dalších, kteří se do té doby pohybovali v rizikové skupině, by naopak mohla konzumace alkoholu vzrůst. K tomu ostatně přispívá i faktor sociální izolace a splynutí rodinného života s pracovním v rámci home office. 

27.1.2021

zdroj: Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv