Ministerstvo zdravotnictví připravilo návrh na zmírnění takzvané pamlskové vyhlášky, která reguluje prodej potravin ve školách. Ve Sněmovně to při interpelacích uvedl ministr zdravotnictví Vojtěch Adam. Návrh vyhlášky dnes poslal na ministerstvo školství k dalšímu projednání. Nová podoba vyhlášky by měla umožnit, aby si děti mohly ve škole koupit třeba „pribináček nebo rohlík s máslem“.

Svačina/ilustrační foto

Zmírnění vyhlášky vychází podle Adama z požadavků ministerstev školství a zemědělství, podle nichž je platné znění příliš přísné. Nové znění proto upravuje „nutriční požadavky při respektování aktuálních výživových doporučení a samozřejmě vnitrostátní právní regulace v oblasti trhu s potravinami“. Konkrétnější v tomto směru ale Adam nebyl.

Ministerstvo školství podle něj nyní nabídne vyhlášku k připomínkám. Zároveň ministr odmítl informace o tom, že se má vyhláška zrušit bez náhrady. Podle Adama je třeba zabránit tomu, aby si děti ve školách mohly koupit „velmi slazené nápoje a velmi nezdravé potraviny“. Připustil ale, že děti si tyto produkty budou moci koupit v bufetech, které se rozrostly v blízkosti škol.

Takzvanou pamlskovou vyhláškou se základní školy musejí řídit od počátku loňského roku. Zakazuje prodej nezdravých potravin a nápojů ve školních bufetech a automatech. Provozovatelé školních kantýn i ředitelé škol si však stěžovali na to, že řada běžných potravin nevyhovuje parametrům, které stanovilo ministerstvo zdravotnictví. Proti tomuto předpisu vznikla i petice.

20.4.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv