Největší česká zaměstnanecká pojišťovna si nechala zpracovat průzkum o dopadu karanténních podmínek na životní styl. Podle něj 18 % Čechů zvýšilo spotřebu alkoholu v průběhu nouzového stavu. Nejvíce se zvýšilo pití alkoholických nápojů u mužů a ve věkových skupinách  od 18 do 35 let.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR k průzkumu uvádí, že průměrný Čech vypije ročně kolem 14 litrů čistého alkoholu. Za hranicí rizikového pití se u nás pohybuje přes milion osob, tedy zhruba 15 % dospělé populace. Roční spotřeba alkoholu na osobu, která nemá negativní důsledky na zdraví, by přitom neměla překročit 6 litrů.

„Alkohol přímo souvisí se vznikem až devíti druhů rakovin, cirhózy jater, řídnutí kostí, infarktem nebo alkoholovou demencí. Nadměrná spotřeba přinášející zdravotní rizika přitom vůbec nemusí a většinou není spojená přímo se závislostí – alkohol může významně škodit, i když člověk není závislý,“ upozornil profesor Michal Miovský z Kliniky adiktologie 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.

Podle něj mnoho lidí používá alkohol ke zlepšení své nálady a řešení různých psychických obtíží a stavů, ale jeho užívání má zcela opačný dlouhodobý efekt v podobě zhoršení projevů úzkosti, deprese, či jiných duševních poruch. „Současné období lze vnímat jako příležitost, jak s pitím skončit. Díky omezenému provozu restaurací a klubů, a tedy i menším možnostem společenských setkání totiž nemusíme čelit obvyklému tlaku okolí. Ten je jedním z největších svodů k opakovanému selhávání při pokusech přestat pít,“ dodal profesor Miovský.

27.5.2020

zdroj: Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv