Rozhodnutí farmaceutických firem zveřejňovat, kolik platí lékařům za přednášky, konzultace či účast na konferencích, považují experti za nejpřínosnější opatření za období červenec až září 2014 a nakročení k transparentnímu zdravotnictví. Za nejškodlivější naopak označili zrušení poplatků u lékaře a v lékárnách. ČTK to řekl výkonný ředitel neziskové organizace České zdravotnické fórum (ČZF) Michael Vích.

Schůze doktrorů/ilustrační foto

ČZF v projektu Hodnocení ekonomických a sociálních opatření ve zdravotnictví (HEZR) dává ekonomům, manažerům, lékařským kapacitám, zástupcům komor i pacientských sdružení možnost vyjádřit se k reformním opatřením. Ve 20. kole projektu se vyjádřilo 60 hodnotitelů.

Kupování“ lékařů, aby přednostně psali lék dané firmy, má od příštího roku bránit speciální web www.transparentnispoluprace.cz, kde budou jména lékařů i částky, na které si díky firmám přišli.

„Je to vhodnější přístup, než toto financování zakázat, neboť může přinášet značný prospěch profesi, který se následně projeví v úrovni zdravotní péče, a jasně prokáže případy, kdy dochází k excesům,“ shrnul názory expertů Vích s tím, že mnoho oslovených považuje toto opatření za nesystémové a populistické gesto.

Experti uvítali také novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou se od ledna příštího roku prodlouží lázeňské pobyty na pojišťovnu ze tří týdnů na čtyři u vážných nemocí a obnovuje se také možnost opakovaných pobytů. Dobrým krokem podle expertů je i to, že ministerstvo zdravotnictví ustavilo komisi pro protonovou terapii, která má navrhnout indikace a úhrady protonové léčby v Česku.

Zrušení třicetikorunových poplatků považují experti za chybu. Podle ministra Svatopluka Němečka (ČSSD) se ale nemusejí lékaři ani lékárny obávat výpadku příjmů, zrušené poplatky jim budou kompenzovány. Se zrušením poplatků souhlasí ti experti, podle nichž omezovaly poplatky pacientům přístup k péči zaručené ústavou. Mnoho důchodců prý odkládalo kvůli tomu vyšetření a léčba pak stála mnohem víc. Podle kritiků ale budou peníze z poplatků chybět a peníze bude vláda těžko někde jinde hledat. Občané si už na poplatky zvykli a řešili je už jen politici v rámci předvolebního boje, vyjádřili se někteří z expertů.

20.10.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv