S příchodem léta se mnozí z nás chystají na dovolené, tráví více času na chatách a chalupách či v zahraničí. S tím souvisí změny v životním rytmu a také v každodenních návycích, které mohou mít negativní dopad na pravidelné užívání léků. 

To ale může mít velmi vážné zdravotní důsledky především pro chronicky nemocné pacienty vlivem zapomínání užívání léků či změny režimu. Česká lékárnická komora doporučuje dbát i v létě na předepsané dávkování a pamatovat také na správné skladování léků, především na ochranu před přílišným teplem a přímým světlem.

Před každou dovolenou je dobré si včas zkontrolovat, zda máte k dispozici dostatečné množství léků, které pravidelně užíváte. Zejména pacienti s chronickým onemocněním by měli mít léky neustále s sebou. V létě je také vhodné dbát na správné skladování léků, aby nedošlo k jejich znehodnocení například vlivem horka. S žádostí o radu se pacienti mohou obrátit na svého lékárníka.

Přestože univerzální složení cestovní lékárničky neexistuje, lékárník dokáže poradit, jak si ji vybavit, a to především s ohledem na místo konání, charakter a účastníky dovolené. Lékárnička se může ve zmíněných případech velmi významně lišit, proto je konzultace s lékárníkem zásadní k tomu, aby obsahovala na jedné straně vše potřebné, ale aby zároveň pacienti neutráceli za zbytné věci.

Problematika zajištění léků na předpis během dovolené lékaře nebo vlivem opomenutí přibalení chronicky užívaného léku do zavazadla by se dala vyřešit zejména u stabilizovaných chroniků možností tzv. nouzového výdeje léku na předpis lékárníkem, což by mohla umožnit až změna legislativy. Lidé by tak nemuseli absolvovat zbytečný proces shánění nového receptu, lékárník by vydal v jasně definované situaci chronicky užívaný lék na dobu nezbytně nutnou přímo v lékárně po kontrole lékového záznamu pacienta.

Takto by mohly být vydané například léky na snížení krevního tlaku, astma či léčbu cukrovky. Bohužel se s takovou situací setkává naprostá většina lékárníků každé prázdniny, ať už letní nebo zimní. Pacientovi se snažíme pomoci, aby léčba nebyla přerušena. Nouzový výdej by byl i v českém zdravotnictví dobrým pomocníkem, tak jako v mnoha jiných zemích Evropy.

13.7.2022

autor: Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory


Další články

Na přehled všech komentářů