Běžné léky plošně zdražují díky „opatření“ ministerstva zdravotnictví, které je datováno na konec roku 2011. Tyto informace přináší deník Insider. 

Také my jsme měli tyto indicie a při rozhovorech s pojišťovnami, v rámci našeho velkého srovnání, jsme se i „mimo záznam“ ptali, jestli a jak na ně tato změna dopadla. Většina zástupců pojišťoven tento problém ale prý nezaznamenala. Nicméně naše největší pojišťovna VZP již zareagovala a ohlásila první dohody s výrobci léků, které by pouze v kategorii léků na snižování cholesterolu mohla ušetřit veřejnému zdravotnímu pojištění zhruba 1 miliardu Kč.

Pokládáme za chybu, že se administrativním rozhodnutím zvyšují náklady na léky, u kterých vypršela patentová ochrana, zatímco opět budou chybět finance na léky inovativní, moderní, kterými se léčí převážně vážná onemocnění. A nejen ty, peněz ve zdravotnictví je stále stejně, takže je klidně možné, že bude chybět i na vybavení a platy personálu. Můžeme jen spekulovat, jaké byly důvody ministerstva pro zrušení aukcí na léky v 2012, nabízí se každopádně právě zmiňované ne moc promyšlené „opatření“.
16.7.2013

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů