Některé kraje se snaží praktiky vyblokovat z očkování proti covid-19 a převést vakcinaci do velkokapacitních center.  Lidé ale chtějí dostat vakcínu u svého lékaře, kterého znají. Nedává smysl, aby praktici jezdili očkovat do velkých center. Zvláště pro starší generaci je očkování v přátelském a známém prostředí jednodušší a bezpečnější. 

Nikdo neočkuje více než praktik, kdo jiný by tak měl vakcinaci proti koronaviru provádět? Praktický lékař je pro lidi nejpřístupnější, je v lokalitě, kde přirozeně bydlí a má jejich důvěru. Což dokazují i stovky reakcí našich pacientů, kteří si chtějí počkat, až bude vakcína u nás. Nemá přece logiku, abychom je posílali do očkovacích center a pak je tam ještě jezdili očkovat.

Pandemie vyžaduje od praktiků obrovské nasazení. V součtu běžných a covidových pacientů řeší až 200 000 kontaktů za den, drtivá většina se však týká koronaviru a s ním spojené agendy jako je například vystavování neschopenek, e-receptů nebo žádanek na testy. Tvoříme hráz k vyšším patrům zdravotní péče, díky nám nezahlcují covidoví pacienti nemocnice. Přesto jsme schopní uspořádat naši péči tak, abychom mohli věnovat čas i očkování. Zde však musím podotknout, že administrativa zabere 3x více času než samotné očkování.

Očkování ale probíhá pomalu kvůli postupnému příchodu vakcín a nyní se diskutuje o zpřísnění lockdownu z důvodu přítomnosti tzv. britské mutace koronaviru v ČR. Za praktické lékaře mohu říci, že to rozhodně nedoporučujeme. Někteří pacienti, zejména senioři, už měsíce nevyšli z domu, což je pro jejich fyzický a psychický stav velmi nezdravé. Evidujeme panické stavy, deprese. Nevidíme cestu, kam dále zpřísňovat, spíše bychom apelovali na osobní zodpovědnost a správné používání ochranných pomůcek.

31.1.2021

autor: MUDr. Cyril Mucha, praktický lékař a člen výboru Společnosti všeobecného lékařství


Další články

Na přehled všech komentářů