K obnovení přístrojové komise došlo v dubnu minulého roku. Ministr zdravotnictví Němeček ji prezentoval jako jeden ze systémových kroků pro zvýšení efektivnosti českého zdravotnictví. Zjednodušeně, komise má zamezit tomu, aby nemocnice kupovaly drahé přístroje, pro které by neměly využití.  Po více než půl roce fungování komise může vykázat konkrétní výsledky.

„Celkem bylo projednáno umístění 30 přístrojů, z toho komise doporučila umístění 24 přístrojů a nesouhlasila s umístěním čtyř přístrojů,“ sdělila na dotaz serveru ozdravotnictvi.cz mluvčí Ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová. Jednu žádost navíc komise odložila a k jedné se nevyjádřila. K dalším 12 přístrojům projednaným v prosinci mluvčí informace neposkytla.

Úspěšně dopadly především státní nemocnice. Fakultní nemocnice na Vinohradech si může obnovit lineární urychlovač a koupit gamakameru. Všeobecné fakultní nemocnici se dostalo požehnání k nákupu magnetické rezonance a Fakultní nemocnici v Ostravě k akvizici PET/CT (dvojitá tomografie).  K seznamu spokojených patří také holding AGEL, který hodlá pořídit do svého kardiologického centra v Pardubicích angiografický přístroj.  Naopak nesouhlasně se členové komise postavili k záměru nákupu dvou magnetických rezonancí a dvou počítačových tomografů komise.

Kolik peněž se ušetřilo činností komise, však Ministerstvo zdravotnictví sdělit odmítlo. Podle mluvčí „jakákoli udaná částka by byla zavádějící a velmi nepřesná.“ Nemocnice totiž komisi sdělí jen předpokládanou cenu, zatímco ta skutečná se může lišit, např. klesnout vlivem soutěže dodavatelů ve výběrovém řízení.

Server ozdravotnictvi.cz má k dispozici materiál ministerstva, který odeslalo do vlády. V něm se píše o tom, že ony čtyři přístroje by stály odhadem 100 mil. Kč bez DPH a dalších více než 70 mil. Kč ročně by představovaly náklady na provoz. Prohlašuje v něm, že tyto částky „je možné považovat za úsporu veřejných prostředků a dosavadní výsledek práce přístrojové komise.“ Je ale otázka, jestli to je úspora na správném místě. Pokud budeme důvěřovat přístrojové komisi, tak ano.

 

4.2.2015

autor: Martin Černý


Další články

Na přehled všech komentářů