Osteoporóze se často lidově říká tichý zloděj kostí. Toto onemocnění látkové výměny kostní tkáně má za následek ubývání množství kostní hmoty a celkové snížení kvality kostí, které se stávají málo odolné, klesá jejich pružnost i pevnost a významně se zvyšuje riziko zlomenin. Způsobit je přitom nemusí pouze pád, ale například i náhlý pohyb či kýchnutí. 

Osteoporóza postihuje především ženy po padesátce z důvodu poklesu estrogenu po menopauze. Ženy jsou tak osteoporózou ohroženy třikrát častěji než muži. Toto onemocnění je nebezpečné tím, že se objeví plíživě a bez jakýchkoliv příznaků. Až do chvíle zlomeniny si nemusíte být vědomi, že tímto onemocněním trpíte. Proto si 20. října každoročně připomínáme Světový den proti osteoporóze, jehož cílem je šířit povědomí o rizicích a prevenci tohoto onemocnění. Osteoporóza totiž postihuje stále mladší osoby a celkový počet pacientů trpících touto nemocí se v České republice odhaduje na milion. 

Mezi rizika způsobující osteoporózu patří strava chudá na vitamín D a vápník, nedostatek pohybu, kouření, nadměrné pití kávy a alkoholu. Dalším faktorem, který řídnutí kostí významně urychluje, je nedostatek pobytu na slunci vedoucí k deficitu vitamínu D v organismu. Ten je přitom potřebný pro vstřebávání vápníku v těle a pro mineralizaci kostí. 

U osteoporózy je velmi důležité nepodceňovat prevenci. Pokud patříte do některé z rizikových skupin, určitě doporučuji konzultaci s praktickým lékařem, který vám vypíše žádanku na vyšetření. To pomůže nemoc, která získala nechvalně známou přezdívku tichá epidemie 21. století, odhalit včas.  

20.11.2022

autor: MUDr. Kristina Slavíková, Revizní lékař, Vojenská zdravotní pojišťovna ČR


Další články

Na přehled všech komentářů