Úvodem je dobré předeslat , že tento článek je jakýmsi  univerzální m návodem pro orientaci v nemocnici“.  Z každodenního života však víme, jak to s univerzálními věcmi chodí – snaží se vám pomoci ve většině případů, ale ne vždy se dají použít stoprocentně.. Chci však pomoci všem, kterým při představě návštěvy v neznámé nemocnici přebíhá mráz po zádech nebo se stahuje žaludek z představy, jaká anabáze je čeká a kolikrát na ně bude někdo nepříjemný.

Vezměme to od začátku. Něco se Vám přihodilo? Stal se vám úraz nebo začalo náhle bolet břicho? Máte jít jen na nějaké kontrolní vyšetření, kam jste byli odesláni z jiného pracoviště? Tyto otázky jsou základními rozcestníky, podle kterých můžete vaše kroky v nemocnici nasměrovat správným směrem. Pokud vás čeká nějaké specializované vyšetření (rentgen, CT, magnetická rezonance apod.) nebo jste odesláni na konzultaci do odborné ambulance (kardiologické, cévní, gastroenterologické,…), budete mít od odesílajícího lékaře vyplněnou žádanku na takové vyšetření, ve které je uvedený název oddělení nebo jeho části, kde se máte hlásit, někdy může být uvedeno i jméno konkrétního lékaře, k němuž jste objednáni. Samozřejmě vše má mnoho variant, v nejhorším případě znáte pouze název oddělení (např. oddělení radiologie, nukleární medicíny, atd.). Ať tak či tak, alespoň víte, co hledáte a v takovém případě se mnohem snadněji na cestu doptáte buď na centrálním příjmu, vrátnici či pohotovostním přímu.
O něco horší se může situace zdát v momentě, kdy se vám něco akutně přihodilo, ať už to byl úraz nebo jakékoliv náhlé zhoršení stavu, které vyžaduje lékařskou pomoc. Pokud jste schopni se do nemocnice dopravit sami, budete to vy, kdo rozhodne o tom, na jaké oddělení se vydáte. V případě, že budete přivezeni rychlou záchrannou službou, rozhodou o místě umístění oni. Pro hrubou orientaci – s úrazy a akutními bolestmi břicha na chirurgii, s bolestmi na hrudi, či případnou předešlou ztrátami vědomí na interní oddělení, náhlé prudké bolesti zad, končetin, ztráty citlivosti na neurologii. Se změnami psychického stavu je to trochu těžší – v případě větších měst samozřejmě psychiatrie, v případě menších nemocnic, kde tato oddělení nejsou, je možné volit mezi chirurgií či internou. V případě, že si nebudete vědět rady, má každá nemocnice nonstop otevřenou vrátnici, či recepci, kde by vám měli kdykoliv poradit.
V momentě, kdy už víte, kterým směrem se v nemocnici budou vaše kroky ubírat, přichází na řadu další otazník?  Kde a zda si koupit  kupon s příslušným poplatkemk? Mám si ho vůbec kupovat? Kam s ním potom mám jít?

Pokud jste na vyšetření objednaní, klidně si u prvního automatu na poplatky kupon pořiďte, budete ho určitě potřebovat a ušetříte si tak zbytečné kroky a čas , když se pro něj (mnohdy už z ordinace) budete muset vrátit. Pokud se jdete jen zeptat, co máte dělat a nejste si jisti, zda vás bude lékař vyšetřovat, nemusíte si kupon kupovat – vrátit se pro něj můžete vždycky. Pokud se na vás lékař jen podívá, ale nebude vás nijak vyšetřovat či ošetřovat, lze takovouto návštěvu vykázat jako tak zvaný „minimální kontakt“ a poplatek se v takovém případě ani nehradí.
11.2.2012

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů