První obrysy státního rozpočtu na příští rok, které poslal ještě ex-ministr Babiš na jednání vlády, se dočkaly kritiky mimo jiné od ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. Podle něj bude resortu zdravotnictví chybět 4,3 miliardy korun. Podívejme se v tomto příspěvku, kde konkrétně.

Peníze/ilustrační foto

Ministr zdravotnictví chce přidat na investice především státním nemocnicím a léčebnám. Těm se sice zvedají úhrady ze zdravotního pojištění, směřují ale skoro výlučně na vyšší platy personálu. Proto jim hodlá přilepšit ze státního rozpočtu, hlavně na opravy budov, stavbu centrálních příjmů, rekonstrukce klinik a operačních sálů, vybavení přístroji apod. Na všechny investiční projekty žádá o 1,2 mld. Kč více, než mu současný návrh dává

Další tři čtvrtě miliardy by ministr Ludvík chtěl přidat na provoz ministerstva. Zde ale narazí na problém. Ministerstvo financí mu totiž v současném návrhu v této oblasti půlmiliardy ubralo (netýká se platů státních zaměstnanců). Priorit vlády je zkrátka hodně, chce před volbami přidávat všude a všem, takže najednou zjišťuje, že už není odkud brát. Proto, aby splnila své sliby, musela někde škrtat.

„Drobné“ sumy, v řádu milionů až desítek milionů, by chtěl ministr použít na protidrogovou prevenci, financování Českého červeného kříže či na programy v oblasti hygieny a veřejného zdraví . Naopak velký balík peněz, přes 600 milionů korun, požaduje ministr zdravotnictví na specializační vzdělávání lékařů, konkrétně na financování rezidenčních míst pro mladé absolventy lékařských fakult. Tyto prostředky se však dlouhodobě čerpají pouze ve výši cca 200 mil. Kč ročně, takže lze jen těžko čekat, že mu strážce státní kasy vyhoví.

Jediný požadavek, který bývalý ministr financí akceptoval, bylo začlenění cca 1,3 mld. Kč zdrojů z fondů Evropské unie. Ty skutečně nebolí, protože se účtují na straně příjmů i výdajů, nezvyšují tedy deficit. Z nich by se měla financovat třeba reforma psychiatrické péče.

Boj o miliardy bude tuhý, pokud bude chtít vláda splnit závazek 50 miliardového schodku. Jednání mezi ministry většinou probíhají v srpnu a na zasedání vlády v září. Do jeho konce musí vláda poslat návrh státního rozpočtu do sněmovny. Teprve tehdy, v předvolebním ovzduší, bude jasné, zda se něco ze „ztracených miliard“ ministra Ludvíka najde.

1.6.2017

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů